zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Milovníky houbaření čeká na Vysočině v září několik výstav hub

04.09.2011
Ekologická dovolená, cestování
Les
Milovníky houbaření čeká na Vysočině v září několik výstav hub

Milovníky houbaření na Vysočině čekají na podzim výstavy hub i mykologické poradny. Havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny bude patřit houbám už příští týden, o něco později se výstava hub plánuje v Jihlavě. Houby má v programu také Podzimní slavnost, která bude 17. září v Krátké u Sněžného. Přípravy v Havlíčkově Brodě ztěžuje fakt, že houby teď skoro nerostou. Výstava ale bude v každém případě, řekl dnes ČTK Jiří Pejchal z tamního mykologického spolku.

"Nebude tam asi 300 druhů hub, ale třeba jenom sto," řekl. Po vlně veder z minulého týdne podle Pejchala teď neroste skoro nic; občas se dají najít lišky nebo hřib kovář. "Je to slabé, málo druhů," posteskl si. Houbám by měl pomoci pomoci k oživení nedávný déšť. "Ale ten týden na to asi stačit nebude," odhadl.

Výstava hub má v Brodě tradici dlouhou kolem čtvrt století. Letos bude v přízemí Havlíčkova domu od 6. do 8. září, její součástí bude houbařská poradna a přednáška. "Houby se sbírají většinou den předem. Některé, takové ty vzácnější, dva dny předem, ale ty se musejí nechat v lednici," uvedl Pejchal. Do lesa se vydá hledat čerstvé exponáty pět zkušených houbařů.

V Muzeu Vysočiny na jihlavském Masarykově náměstí začne příští pondělí fungovat podzimní mykologická poradna. Znalci hub budou poskytovat rady bezplatně každé pondělní odpoledne, a to až do konce října. Zájemci by měli přinést houby celé a neočištěné, upozornila Dana Oberreiterová z muzea. Výstava hub je v jihlavském muzeu plánovaná od 16. do 18. září.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí