zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci:nový občanský zákoník zhorší postavení opuštěných zvířat

30.07.2011
Příroda
Ochránci:nový občanský zákoník zhorší postavení opuštěných zvířat

Ochránci zvířat bijí na poplach. Podle nich totiž návrh nového občanského zákoníku zhorší postavení ztracených a opuštěných zvířat v útulcích. Obce už na ně nebudou muset přispívat, a tak prý hrozí kolaps této péče. Norma je v Poslanecké sněmovně, proto Nadace na ochranu zvířat oslovila dopisem všechny poslance a senátory, aby je na rizika upozornila. Novinářům to dnes řekla ředitelka nadace Eva Marlene Hodek.

"Vládní návrh občanského zákoníku přes hrdé prohlášení, že zvíře není věc, vzbuzuje odůvodněné obavy, že povede k hromadnému usmrcování zdravých mladých zvířat, aniž by byl čas pro ně najít nové pány, nebo dojde k tomu, že se ulicemi budou pohybovat smečky potulných psů a koček," varovala právnička Jana Prchalová. Normu bude mít na programu ústavně-právní výbor ve dnech 22. až 25. srpna.

Podle průzkumu společnosti STEM/MARK naprostá většina Češek a Čechů, 83 procent, nesouhlasí s tím, aby opuštění psi a kočky byli usmrcováni, a 51 procent si myslí, že o opuštěná zvířata by se měl postarat hlavně stát, a to sám, nebo prostřednictvím obcí a krajů, které mají útulky financovat.

Ochránci oceňují, že norma vychází z principu, že zvíře není věc. Není to podle nich ale úplná novinka, protože už zákon na ochranu zvířat proti týrání z roku 1992 říká, že zvířata jsou stejně jako člověk živými tvory, které je třeba chránit před týráním. Za týrání zvířat bylo podle statistiky Státní veterinární správy loni odsouzeno 20 lidí, předloni 19, od platnosti zákona pak celkem 350.

Prchalová věří, že při projednávání občanského zákoníku jsou šance na nápravu věcí, které jsou v neprospěch zvířat. Ochráncům se už podařilo prosadit v připomínkovém řízení změnu, a to když zvíře udělá škodu sousedovi, například pes mu sežere slepice, nesmí soused psa zadržet do doby, než mu bude škoda uhrazena, jak bylo v původním návrhu. Ochránci argumentovali, že soused by takového psa nejspíš týral, a i kdyby ne, pro psa by bylo stresující pobývat nuceně u cizích lidí.

Další připomínky ochránců byly odmítnuty. Podle Evy Marlene Hodek stojí za odmítnutím obce. "Ekonomické zájmy mnohdy kladou před zájmy etické, přestože finanční zátěž pro ně není nijak velká," prohlásila.

Nyní je financování zvířat v útulcích povinností obcí. Když se o zvíře nepřihlásí do šesti měsíců vlastník, stává se majitelem obec. Útulky pečují o zvířata a hledají pro ně nové majitele. Podle návrhu se lhůta pro nakládání se zvířetem zkracuje na dva měsíce, obce už nebudou majiteli opuštěných zvířat a nebudou mít povinnost na ně platit.

Obce mohou podle zákona o místních poplatcích vybírat poplatky za psy, z těchto příjmů by podle ochránců nadále měly na útulková zvířata platit. "Poplatky za psy zůstanou, ale obce už nebude mít povinnost se starat. Je to nevyvážené a pro ta zvířata nešťastné," shrnula právnička.

Podle průzkumu má v Česku osm procent majitelů zvíře z útulku. Třetina z nich se k tomuto kroku odhodlala z lítosti ke zvířeti a čtvrtina považuje psy a kočky z útulku za vděčnější a přítulnější než zvířata koupená.

V Česku je 112 útulků schválených a kontrolovaných Státní veterinární správou, v nich je asi 5800 zvířat. Mezi lety 2009 a 2010 stouply počty zvířat v útulcích o 30 procent, největší nápor je o Vánocích a letních prázdninách. V období od 1. srpna do 31. října mohou lidé posláním DMS OCHRANAZVIRAT na číslo 87777 nebo koupí krmiva přispět útulkovým zvířatům.

Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí