zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda vzala na vědomí program podpory úspor energie za loňský rok

21.07.2011
Energie
Vláda vzala na vědomí program podpory úspor energie za loňský rok

Ministerstvo průmyslu a obchodu v loňském roce podpořilo prostřednictvím státního programu Efekt na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů 161 projektů částkou 40 milionů korun. Projekty sloužily například ke snížení energetické náročnosti či poskytování energetického poradenství. Vláda dnes vyhodnocení programu vzala na vědomí.

"Efekt se vhodně doplňuje s ostatními dotačními programy, zejména těmi financovanými ze strukturálních fondů Evropské unie - ve srovnání s evropskými penězi totiž dovoluje podpořit menší projekty a zaměřuje se hlavně vytváření dobrých příkladů, které mohou ostatní jednoduše přebírat a následovat; kromě toho podporuje také vzdělávání v oblasti úspor energií," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.
Program Efekt se snaží podporovat hlavně projekty malých a středních podnikatelů. V letošním roce MPO prostřednictvím programu Efekt poskytne 30 milionů korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj loni zapracovalo státní program na podporu úspor energie do svého programu Nový panel. V jeho rámci byla podpora poskytována formou úrokové dotace.

Státním fondem rozvoje bydlení byly loni poskytnuty dotace z programu Nový panel v celkové výši téměř jedné miliardy korun a podporovaný úvěr ve výši zhruba 3,7 miliardy Kč. Podpořeno bylo 953 projektů na úspory energie v bytových domech, respektive bylo opraveno 22.600 bytů. Uspořeno bylo přes 378.000 gigajoulů ročně.

MPO od roku 2009 také monitoruje spotřebu energie ve vládních budovách v Praze, což skýtá 61 objektů, ministerstva a úřad vlády. Celkové roční náklady na energie těchto budov loni dosáhly 307 milionů korun, spotřeba činila 140 GWh. Díky úsporným opatřením se podle MPO loni ve vládních budovách na energiích ušetřilo 10 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
CHEMELEONI s.r.o.
21
4. 2020
21-22.4.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
22
4. 2020
22.4.2020 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
23
4. 2020
23.4.2020 - Seminář, školení
EA Hotel Populus, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí