zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Greenpeace vyzývá Nike a Adidas

14.07.2011
Chemické látky
Greenpeace vyzývá Nike a Adidas

Pusťte se do klání o budoucnost bez toxických látek

Takové poselství dnes umístili aktivisté Greenpeace před největší prodejnou Adidas na světě a před nedalekou prodejnou Nike v čínském Pekingu. Vyzvali tak obě firmy, aby odstranily nebezpečné toxické látky z celého svého procesu výroby i výrobků samotných. Tento požadavek je založen na výsledcích ročního šetření Greenpeace, které zkoumalo zdroje zamoření čínských řek toxickým znečištěním.

Greenpeace dnes na tiskové konferenci v Pekingu představilo studii Špinavé prádlo (Dirty Laundry), která odhalila nebezpečné chemické látky ve vzorcích vody odebraných u výpustí dvou čínských průmyslových komplexů na výrobu textilu. Obě továrny mají obchodní vazby s řadou světových oděvních firem (1), včetně gigantů jakými jsou Adidas, Nike nebo čínský Li Ning (2). Odhalení doplňují zjištění nedávno zveřejněná v publikaci Skrytá hrozba, která upozornila na závažný problém znečišťování řek a vodních zdrojů průmyslem po celém světě. (3)

Greenpeace vyzývá oděvní firmy uvedené ve studii, aby odstranily nebezpečné chemikálie z výroby i z produktů, a to napříč celým dodavatelským řetězcem. "Chceme, aby se značky jako Adidas nebo Nike, které určují směr celého odvětví a mají rozhodující vliv na dodavatele, chopily iniciativy a staly se lídry v detoxikaci celého textilního průmyslu," řekl Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR.

Mezi chemikáliemi nalezenými ve vzorcích jsou i látky perzistentní, bioakumulativní nebo látky narušující hormonální systém. Tyto látky představují dlouhodobé a závažné riziko pro životní prostředí i lidské zdraví. (4, 5)

"Naše zjištění poskytuje obrázek o tom, jaké nebezpečné látky textilní průmysl vypouští a zamořuje jimi řeky a vodní zdroje po celém světě. Navíc toto odhalení svědčí o tom, že se jedná o daleko rozsáhlejší problém, který má vážné, dlouhodobé a dalekosáhlé negativní dopady na lidi i přírodu," dodal Martin Hojsík, koordinátor vodní kampaně v Greenpeace International.

"V současnosti nemá žádná z firem, které zmiňujeme v naší studii, celkový přehled o tom, jaké látky jsou během výrobního procesu jejich produktů používány a vypouštěny. Řešením je přijetí politiky nakládání s chemickými látkami, která těmto společnostem umožní systematicky monitorovat, snižovat a odstraňovat nebezpečné látky z výrobního procesu i výrobků samotných," doplnil Hojsík.

Greenpeace zároveň vyzývá vlády a politiky, aby přijali opatření, která povedou k odstranění nebezpečných chemických látek během jedné generace. "Politici mají na výběr. Mohou i nadále nechat vystavovat své spoluobčany a prostředí, ve kterém žijí, škodlivému vlivu nebezpečných chemikálií, nebo se zasadit o přísnější regulaci, která bude na jedné straně systematicky omezovat a eliminovat toxické látky a na straně druhé podporovat trvale udržitelné inovace," uzavírá Hojsík.

TZ Greenpeace 23/2011

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí