zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

KLM chtějí létat na biopalivo z použitého stolního oleje

28.06.2011
Doprava
Recyklace
KLM chtějí létat na biopalivo z použitého stolního oleje

Nizozemská letecká společnost KLM plánuje létat na biopalivo vyrobené z použitého stolního oleje. Uvedl to dnes výkonný ředitel KLM Camiel Eurlings.

S novým palivem plánují aerolinky začít létat od září na trase mezi Amsterodamem a Paříží. Povolení k letům Eurlings očekává brzy. Firma kvůli novému palivu nebude muset dělat žádné změny v motorech letadel. Cílem aerolinek je snížit emise oxidu uhličitého při minimálním negativním dopadu na biodiverzitu a dodávky potravin.

Letecké společnosti se podle odhadů podílejí na globálních emisích oxidu uhličitého, který je podle některých vědců zodpovědný za globální oteplování, zhruba třemi procenty. Jejich podíl však rapidně roste.

Air France-KLM učinily předváděcí let s biopalivem již v listopadu 2009, a uskutečnily tak vůbec první let s biopalivem s cestujícími. V jednom ze čtyř motorů letadla Boeing 747 bylo natankováno z poloviny biopalivo. Letu v trvání 90 minut se zúčastnilo 40 lidí, včetně nizozemského ministra pro ekonomické záležitosti, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí