zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna podpořila novelu zákona o ekologickém zemědělství

17.06.2011
Zemědělství
Sněmovna podpořila novelu zákona o ekologickém zemědělství

Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o ekologickém zemědělství, která má kromě jiného zjednodušit předpisy a vydávání výjimek z pravidel nebo zkvalitnit kontrolní systém. Novela, která reaguje na změny v evropské legislativě, jež nastaly od roku 2009, neobsahuje změny pravidel hospodaření. Hlavní změny, které přináší, jsou spíše administrativní a mají přispět k lepšímu fungování systému ekologického zemědělství.

Novela má například zjednodušit registraci nových ekologických zemědělců včetně zrušení tisícikorunového správního poplatku za podání žádosti o registraci. Návrh má také ministerstvu zemědělství nově umožnit ukládat kontrolním organizacím dohlížejícím nad ekofarmáři v případě zjištěných pochybení pokuty až do čtvrt milionu korun.

Ekologičtí zemědělci se již dnes musí podřizovat speciálním kontrolám svého hospodaření. Mohou si přitom vybírat, která ze tří ministerstvem pověřených informací je bude kontrolovat. Nejsou-li s kontrolní organizací spokojeni, mohou v budoucnu přejít k jiné.

Počet ekologických zemědělců v Česku stále roste. Loni se zvýšil téměř o třetinu na více než 3500. Jak dnes řekl zpravodaj k zákonu Josef Šenfeld (KSČM), ročně přibývají stovky ekologických zemědělců a tento trend potrvá i v příštích letech. Plocha půdy obhospodařované podle pravidel ekologického zemědělství vzrostla meziročně téměř o 50.000 hektarů a její podíl na veškeré zemědělské půdě přesáhl 10,5 procenta.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
28
1. 2020
28.1.2020 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
INISOFT s.r.o.
29
1. 2020
29.1.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occiedental Five
INISOFT s.r.o.
30
1. 2020
30.1.2020 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
INISOFT s.r.o.
6
2. 2020
6.2.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occidental
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí