zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Reakce Ministerstva životního prostředí na výzvu Greenpeace

17.06.2011
Obecné
Reakce Ministerstva životního prostředí na výzvu Greenpeace

Ministerstvo životního prostředí považuje formu dnešní akce organizace Greenpeace za nevhodnou. Vniknutí na střechu budovy nelze považovat za dialog. Česká republika od roku 1990 navíc snížila objem svých emisí o více než 30 %.

"Ctíme svobodu projevu, nicméně tuto formu jednání odmítáme. Obsazování střechy budovy ministerstva pro nás není akceptovatelný způsob jakéhokoli dialogu," říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. "Co se týče požadavku na snižování emisí, v žádném případě nebudeme podporovat hurá akce."

Investice do zelených technologií jsou nesporným potenciálem ekonomického růstu. Je ale třeba brát ohled na zatížení podnikatelů v Česku, především s porovnáním se zeměmi, které na své firmy obdobné nároky nekladou.

Proto se při přijímání Klimaticko-energetického balíčku všechny státy Evropské unie dohodly, že cíl zůstane 20 %, dokud i ostatní významné průmyslové země nepřijmou obdobné závazky. Ministerstvo životního prostředí v České republice nejen, že svoje závazky plní, navíc je i překračuje - Česká republika snížila od roku 1990 svoje emise o více než 30 %.

Ministerstvo životního prostředí podporuje navýšení cílů Evropské unie, ovšem za předpokladu, že i ostatní významní emitenti skleníkových plynů (USA, Čína, Indie atd.) přijmou obdobné závazky.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí