zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochranáři nově zpřístupnili turistům část Stolové hory na Pálavě

11.06.2011
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
Ochranáři nově zpřístupnili turistům část Stolové hory na Pálavě

Ochranáři dnes zpřístupnili tři nové turistické stezky protínající Chráněnou krajinnou oblast (CHKO) Pálava. Zájemci se po nich dostanou do části Stolové hory, dominanty Pavlovských vrchů, které byly až dosud uzavřeny. ČTK to řekl vedoucí správy CHKO Jiří Matuška

"Chceme, aby lidé mohli přírodu co nejvíce poznávat. Oblast Stolové hory je jedinečná, proto jsme vytypovali a vyznačili trasu, která provede návštěvníky po západním úpatí," uvedl.

Na stezce se podle něj budou moci turisté pokochat netradičním pohledem na skalní bradlo nebo obdivovat bohatě rozkvetlý podrost v listnatém lese pod Sirotčím hradem.

Matuška zdůraznil, že zpřístupnění rezervace rozkládající se na Stolové hoře pomůže také obcím z Mikulovska. Předpokládá se, že se tím zvýší turistický ruch v celém regionu.

Doposud bylo možné Stolovou horu projít pouze přes vrcholovou plošinu po červené turistické stezce. Celé západní úpatí Stolové hory tak zůstávalo návštěvníkům skryto. Nyní se na nové stezky v rezervaci napojují také stezky z Bavor, Perné a Klentnice.

Stolová hora je pro velké bohatství rostlin a živočichů, kteří na ni žijí, zařazena v systému ochrany přírody do nejpřísnější kategorie - národní přírodní rezervace. Území je chráněno od roku 1951. V takto přísně chráněném území se lze pohybovat pouze po značených cestách, upozornil Matuška.

Nové stezky byly vybudovány v souvislosti s letošním 35. výročím založení CHKO Pálava.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí