zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostravský vrch Landek zatraktivní nová hornická stezka

11.06.2011
Geologie
Ostravský vrch Landek zatraktivní nová hornická stezka

V areálu hornického muzea Landek začali dobrovolníci stavět novou naučnou stezku, která má mapovat počátky hornictví v Moravskoslezském kraji. Spojí tři původní a dnes už nevyhovující stezky do jediné, u níž vyrostou nová odpočívadla a informační tabule. Její výstavba bude stát pět milionů korun. ČTK to řekl mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Více než pět kilometrů dlouhá stezka se má stát výletním místem nejen pro rodiny a zájemce o hornictví, ale také pro školáky. "Návštěvníci se seznámí s historií hornictví a geologickými zvláštnostmi Landeku, ale také se zajímavostmi místní přírody, důležitými historickými milníky regionu i s archeologickými nálezy," řekl předseda Klubu přátel hornického muzea v Ostravě Rodan Broskevič.

Stezka bude začínat i končit v areálu Landek parku nedaleko hornické expozice v Ostravě - Petřkovicích, zároveň bude možné se na ni připojit také z okolních autobusových zastávek. S jejím dokončením se počítá ještě letos. Finančně její výstavbu podpoří grant EU, Nadace OKD a další partneři.

Naučná stezka je první etapou připravovaného velkého projektu LANDEK PARK, který má ambice stát se jedním z hlavních turistických míst v Ostravě i v celém regionu. Zájmové sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovice, jež se o areál stará, chce celou přírodní památku revitalizovat, upravit zeleň a vyhlídkové trasy. Také plánuje vybudovat terasy a mosty, archeopark, loděnice a další zařízení.

Vrch Landek byl v roce 1966 prohlášen chráněnou přírodní památkou a v roce 1992 povýšen na národní přírodní památku. V areálu se nacházejí také kulturní památky - dvě archeologické lokality a areál bývalého závodu Dolu Eduard Urx.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí