zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Anketa Strom roku slaví desáté výročí. Známe finalisty!

05.06.2011
Příroda
Anketa Strom roku slaví desáté výročí. Známe finalisty!

Do finále celostátní ankety Strom roku, kterou letos již po desáté vyhlásila Nadace Partnerství, postoupilo dvanáct stromů a skupin stromů z devíti krajů republiky. Odbornou porotu zaujaly svou historií, příběhem i schopností stmelit lidi ve svém okolí.

O vítězi ankety bude od července do října rozhodovat veřejnost prostřednictvím zpoplatněného hlasování, jehož výtěžek poputuje na výsadby stromů. Vítězný strom získá poukaz na odborné arboristické ošetření od společnosti Prostrom Bohemia a postoupí do mezinárodní ankety Evropský strom roku.

Hledáme nejsympatičtější strom

Nadace Partnerství v letošním roce do ankety obdržela celkem 67 návrhů ze třinácti krajů. Nominace na nejsympatičtější strom republiky již tradičně zasílaly školy, obce, občanská sdružení, spolky, ale také rodiny a jednotlivci. Z došlých návrhů vybrala porota dvanáct stromů.
"O jejich postupu do finále rozhodl zejména pěkný příběh, zajímavé zpracování přihlášky a silné pouto s lidmi," uvádí koordinátorka ankety Hana Rambousková. O titul Strom roku 2011 budou finalisté bojovat od 10. července do 10. října.

Finalisté a hrdinové

Finálovému výběru stejně jako v minulém roce vládnou duby. Postoupilo jich celkem šest, včetně dvou dubových alejí z Chomutova a Skaličky u Hranic. Mezi kandidáty na Strom roku se zařadily také srostlé jasany v Chýnově, památný platan ze Skalice u Znojma, dvě lípy z Ostrovce a Pernštejnských Janovic, buky z Červených Peček a hrušeň z Horního Němčí.
"Kromě finalistů ankety vybrala porota také sedm stromů, které získaly titul Strom hrdina. Jedná se o stromy, které ohrožuje kácení, vandalismus, výstavba, nadměrný silniční provoz a další necitlivé zásahy a negativní dopady lidských činností," vysvětluje Hana Rambousková. Podrobnější informace o jednotlivých finalistech budou v nejbližší době k dispozici na stránkách www.stromzivota.cz/anketa.

Naučme se chránit stromy

Celostátní anketa Strom roku je v České republice největším a nejpopulárnějším ekologickým projektem svého druhu. Od roku 2002 se do ní podařilo zapojit téměř 370 tisíc lidí. Cílem ankety je jednoduchým způsobem rozvíjet vztah lidí ke stromům a k místu, kde žijí, a zároveň upozorňovat na negativní trend ubývání rozmanitosti rostlinných a živočišných druhů.
Úspěšný model ankety se Nadaci Partnerství podařilo zavést také do dalších evropských zemí - Francie, Irska, Bulharska, Rumunska, Maďarska a Polska. Vítězové národních kol pak postupují do mezinárodní ankety nazvané Evropský strom roku.
Anketu Strom roku spolufinancuje Státní fond životního prostředí ČR, Ministerstvo životního prostředí a Visegrádský fond.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí