zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Narovnejme odpovědnost provozovatelů jaderných elektráren

03.05.2011
Atomová energie
Narovnejme odpovědnost provozovatelů jaderných elektráren

Strana zelených ve světle havárie v jaderné elektrárně Fukušima, která opět připomněla rizika jaderné energetiky, požaduje přehodnocení dnešního omezení odpovědnosti provozovatele jaderného zařízení za škody způsobené případnou jadernou havárií.


"Země jako Německo, Švýcarsko nebo Rakousko odpovědnost provozovatelů neomezují a mnohé další země ji mají vyšší než Česká republika. Vhodnou příležitostí pro úpravu zákona je jeho dvojí novelizace, která má být projednávána v prvním čtení na probíhající schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu," řekl předseda Strany zelených Ondřej Liška.


Tato odpovědnost je dnes v České republice limitována atomovým zákonem do výše maximálně 8 miliard korun. Strana zelených navrhuje přistoupení České republiky k režimu Protokolu Pařížské úmluvy z roku 2004 a zvýšení odpovědnosti provozovatele jaderného zařízení za škody způsobené případnou jadernou havárií na úroveň 700 milionů eur, tj. na 17 miliard korun. Zvýšení odpovědnosti by však nemělo automaticky znamenat zdražení energie.


Škody v jaderné elektrárně Fukušima stále ještě nejsou vyčísleny; poslední odhad hovoří o 23,6 mld. dolarů, tj. cca 578 mld. korun. Současná výše omezení odpovědnosti provozovatele jaderného zařízení v ČR tedy dosahuje pouhých 1,4 % této sumy.

TISKOVÁ ZPRÁVA STRANY ZELENÝCH

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí