zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pesticidy snižují IQ dětí, varují americké vědecké studie

30.04.2011
Zemědělství
Chemické látky
Zdraví
Pesticidy snižují IQ dětí, varují americké vědecké studie

CpŽPZ navrhuje omezit užívání pesticidů v parcích, u škol či nemocnic

Nejnovější studie amerických vědců prokazují, že pesticidy mohou ohrožovat vývoj mozku dětí a snižovat jejich inteligenci. Centrum pro životní prostředí a zdraví se i proto u příležitosti Dne Země obrátilo na ministry zemědělství, zdravotnictví a životního prostředí s žádostí, aby omezili používání pesticidů ve veřejných parcích, v okolí škol, na dětských hřištích a sportovištích či v okolí nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. Taková omezení může vláda stanovit na základ ě článku 12 směrnice EU o udržitelném užívání pesticidů.

"Tři americké vědecké studie právě včera zveřejněné lékařským časopisem Environmental Health Perspectives sledovaly hladinu vybraných pesticidů a jejich metabolitů v krvi nebo v moči matek a také vývoj zdravotního stavu jejich dětí. Studie přinášejí důležité informace o tom, že některé pesticidy mohou negativně ovlivňovat vývoj mozku dětí už během jejich nitroděložního vývoje, což může vést ke snížení inteligence a dalších mentálních schopností dětí," uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostřed&iac ute; a zdraví. (1)

Výzkumy prováděly University of California-Berkeley, Columbia University a Mount Sinai School of Medicine. Dvě studie sledovaly několik stovek velkoměstských obyvatel New Yorku a jedna zemědělskou komunitu v Kalifornii. Výzkum byl zahájen koncem 90. let 20. století a sledoval zdravotní stav dětí od jejich nitroděložního vývoje až do věku šest až devíti let. Výsledky studií ukazují, že vystavení pesticidů v době nitroděložního vývoje může vést u dětí k nižšímu IQ (2).

Ministerstvo zemědělství ČR v současnosti připravuje návrh Národního akčního plánu k udržitelnému užívání pesticidů, který vychází ze směrnice EU z roku 2009. (3) Koordinační pracovní skupina připravující akční plán se skládá ze zástupců několika ministerstev a dalších státních orgánů, Svazu měst a obcí, asociací výrobců pesticidů, zemědělských podnikatelů a organizací. Bohužel zástupci spotřebitelů nebo nevládních neziskových organizací v ní chybí.

"Součástí národního akčního plánu může být i omezení nebo zákaz používání pesticidů v oblastech využívaných širokou veřejností nebo zranitelnými skupinami obyvatel. Jde například o veřejné parky a zahrady, o sportoviště a rekreační plochy, o školní pozemky a dětská hřiště nebo o okolí zdravotnických zařízení," uvedl Miroslav Šuta a dodal: "Bohužel nemáme možnost se na přípravě plánu podílet. Proto se u příležitosti Dne Země ob racíme na ministry zemědělství, životního prostředí a zdravotnictví dopisy, ve kterých je žádáme, aby akční plán kromě komerčních zájmů výrobců pesticidů a podnikatelů v zemědělství hájil také zájmy lidí vystavovaných pesticidům, zejména pak zranitelných skupin ve společnosti jako jsou těhotné ženy, děti nebo nemocní lidé." (4)

Poznámky pro editory:

(1) Centrum pro životní prostředí a zdraví je občanské sdružení založené v roce 2009 s cílem expertní, poradenskou a informační činností přispívat k ochraně životního prostředí a veřejného zdraví. V současnosti se věnuje zejména problematice nebezpečných chemických látek a znečištění ovzduší.

(2) Bouchard MF, Chevrier J, Harley KG, Kogut K, Vedar M, Calderon N, et al. 2011. Prenatal Exposure to Organophosphate Pesticides and IQ in 7-Year Old Children. Environ Health Perspect

Engel SM, Wetmur J, Chen J, Zhu C, Barr DB, Canfield RL, et al. 2011. Prenatal Exposure to Organophosphates, Paraoxonase 1, and Cognitive Development in Childhood. Environ Health Perspect

Rauh V, Arunajadai S, Horton M, Perera F, Hoepner L, Barr DB, et al. 2011. 7-Year Neurodevelopmental Scores and Prenatal Exposure to Chlorpyrifos, a Common Agricultural Pesticide. Environ Health Perspect

(3) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/128/ES ze dne 21. října 2009, kterou se stanoví rámec pro činnost Společenství za účelem dosažení udržitelného používání pesticidů.

(4) Texty dopisů poskytne Centrum pro životní prostředí na vyžádání.

Další informace:

MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika, Centrum pro životní prostředí a zdraví

tel.: 608 775 754, e-mail: miroslav.suta (zavináč) centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí