zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostrov chystá první naučnou stezku, bude stát 15,2 milionu korun

16.04.2011
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Ekologické vzdělání a výchova
Ostrov chystá první naučnou stezku, bude stát 15,2 milionu korun

Ostrov chystá první naučnou stezku, která povede okolím města a přiblíží turistům památky i zajímavosti z přírody. Náklady na vybudování trasy dlouhé zhruba 31 kilometrů se pohybují kolem 15,2 milionu korun, město chce získat asi 11,9 milionu Kč z evropských dotací. Pokud radnice se žádostí uspěje, mohla by stavba trasy s názvem Po starých cestách okolo Ostrova začít příští rok, informoval ČTK starosta Pavel Čekan (ČSSD).

Naučná stezka kolem Ostrova je koncipována jako multifunkční s tím, že bude sloužit pěším, cyklistům a v některých částech také in-line bruslařům. Na její trase bude 20 tematických zastavení v Ostrově i v okolních osadách Kfely, Hluboký, Horní Žďár, Vykmanov, Květnová, Maroltov a Moříčov, poznamenal David Oncirk z odboru rozvoje a územního plánování města. "Součástí projektu je rekonstrukce Pohledové zdi v parku a části ostrovského Ronda," uvedl.

Součástí každého zastavení bude informační tabule s mapou včetně zobrazení aktuální polohy turisty. Chybět nebude ani popis historie a současnosti dané lokality. V terénu budou rovněž instalovány směrové rozcestníky, na některých zastaveních chce město vybudovat přístřešky, lavičky, stojany na kola i další mobiliář. "Při přípravě akce jsme nezapomněli ani na rekonstrukci některých poškozených orientačních plánů města. "Pokud město získá dotaci, mohla by být stezka hotová do října 2012," dodal Oncirk.

Kromě trasy stezky může být podle Oncirka pro turisty nejzajímavější rekonstrukce Pohledové zdi, kde by mohla vzniknout vyhlídková plošina. Dalšími z památek, jejíž obnovu projekt obsahuje, je kaplička v Maroltově, vodojem v Moříčově a památník obětem 1. světové války v Květnové. Vyznavače cyklistiky a bruslení potěší úprava ostrovského Ronda, což je stezka vedoucí po drážním tělese bývalé vlečky Škody Ostrov. "Okruh je navržen, aby sloužil i rodinám s dětmi," podotkl Čekan.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí