zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Toyota prodala v USA už milion vozů Prius s hybridním pohonem

09.04.2011
Ekologická auta
Toyota prodala v USA už milion vozů Prius s hybridním pohonem

Hybridní model Toyota Prius, kdysi považovaný jen za vědecký experiment pro ekology, se ve Spojených státech stal obecně rozšířeným vozem. Podnik dnes oznámil, že v USA již prodal milion těchto aut. Podílela se na tom nízká spotřeba modelu, když v USA nyní výrazně vzrostly ceny benzinu.

Prius má jako pohon kombinaci spalovacího motoru a elektromotoru. Na litr benzinu ujede 22 kilometrů ve městě a 20 km na dálnici. Bez započtení elektrovozů jde o nejúspornější automobil ve Spojených státech, uvádí americká Agentura pro životní prostředí (EPA).

Toyota začala prodávat Prius před 11 roky, kdy byly ceny benzinu nízké. Benzin se dnes v USA ale blíží ke čtyřem dolarům za galon, tedy 1,05 dolaru na litr (17,85 Kč).

Prius byl nejprve vozem pro ekologicky uvědomělé spotřebitele, ale s růstem cen benzinu během dekády jeho popularita rostla. V prvním čtvrtletí letošního roku už jich Toyota v USA prodala podle organizace Autodata téměř 43.000. Meziročně je to nárůst o 52 procent.

Světový prodej priusů dosáhl hranice dvou milionů vozidel v minulém roce. A celkový světový prodej hybridních modelů Toyoty dospěl ke třem milionům minulý měsíc.

Někteří prodejci vozů Toyota ale uvádějí, že je nyní Prius místy nedostatkový. Vedle vysoké poptávky to způsobily následky zemětřesení a cunami v Japonsku, které Toyotu přiměly zastavit dočasně výrobu. Továrnu, která vyrábí modely Prius a Lexus, ale Toyota opět spustila na konci minulého měsíce, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí