zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha zastavila změnu územního plánu umožňující zástavbu Trojmezí

17.03.2011
Urbánní ekologie
Praha zastavila změnu územního plánu umožňující zástavbu Trojmezí

Praha zastavila změnu územního plánu, která by umožnila zástavbu zeleně v Trojmezí. Zamítla rovněž změnu týkající se obytné výstavby v Pitkovících. Novinářům to po jednání rady řekl náměstek primátora Josef Nosek (ODS). Vedení města přerušilo také projednávání dalších změn týkajících se například možné lanovky na Dívčí hrady v Praze 5 a vybudování administrativních budov ve Stodůlkách.

K výstavbě v Trojmezí a Pitkovicích se negativně vyjádřily dotčené orgány, například magistrátní odbor ochrany přírody.

Trojmezí je rozsáhlým nezastavěným územím na pomezí Prahy 10, 11 a 15. Jeho součástí je přírodní park Hostivař - Záběhlice a chráněné území Meandr Botiče. Území využívají k rekreaci především obyvatelé okolních sídlišť Chodov, Spořilov, Záběhlice, Zahradní Město, Hostivař a Košík.

Změna územního plánu navrhovala vznik obytných domů na úkor zeleně. Proti se v petici postavily tisíce obyvatel, ale i řada odborníků. Plán se nelíbil ani neziskovým organizacím, hygienikům nebo Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR.

Podle starosty Prahy 10 Milana Richtra (ODS) ale bude nutné v budoucnu rozhodnout, jak bude území využíváno. Část pozemků totiž vlastní soukromí vlastníci a developeři, kteří zde chtěli stavět. Praha proto podle Richtra bude muset uvažovat i o výkupech těchto pozemků.

U přerušených změn územního plánu nechá město podle Noska zpracovat dopady těchto záměrů na životní prostředí a pak rozhodne co dál. V případě chystané administrativní výstavby ve Stodůlkách, která je součástí takzvaného Západního Města, by navíc byla podle Noska zastavěna i plocha určená pro školství.

Vedení města dnes také rozhodlo, že nechá dál rozpracovat změnu, která má prověřit nové využití ostrova Štvanice, i záměr zahloubení magistrály u Národního muzea od garáží Slovan až k Nuselskému mostu. Rada souhlasila rovněž s návrhem na vybudování přestupního uzlu Zahradní Město a rozšířením kanalizačního sběrače v Uhříněvsi.

S variantou tunelu u muzea, která by sahala až k Nuselskému mostu, nesouhlasí magistrátní odbor územního plánu. Město chce ale i přesto tuto změnu zpracovávat. Podle Noska je výhodnější mít v územním plánu delší variantu a teprve později se rozhodnout, která varianta je přijatelnější. Kratší verze by ústila už v parku za muzeem. Hlavní město navíc s touto stavbou v příštích letech nepočítá, podle primátorského náměstka Karla Březiny (ČSSD) je projekt kvůli vysokým nákladům spíše "hudbou budoucnosti".

Šárka Dvořáková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
3
11. 2020
3-6.11.2020 - Veletrh, výstava
Rimini
INISOFT s.r.o.
10
11. 2020
10.11.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
CHEMELEONI s.r.o.
11
11. 2020
11-12.11.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
11
11. 2020
11.11.2020 - Seminář, školení
Brno, Aps s.r.o.
24
11. 2020
24.11.2020 - Seminář, školení
Sál Tribun - hotel Tristar
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí