zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vládní komise spočítala, jak do čtyř let zdraží vytápění Experti se kloní k prolomení limitů na těžbu uhlí.

05.03.2011
Vytápění, zateplení
Vládní komise spočítala, jak do čtyř let zdraží vytápění Experti se kloní k prolomení limitů na těžbu uhlí.

Statisícům Čechů hrozí prudké zdražení tepla. "Ceny mohou stoupnout oproti dnešku do čtyř let na dvojnásobek, někde i na trojnásobek dnešních," řekl HN Oldřich Vojíř, šéf pracovní skupiny ministerstva průmyslu, která se problémem zabývá.

Tlak na zdražení vyvolává hrozící nedostatek hnědého uhlí, z nějž se vyrábí teplo zhruba pro 1,4 milionu českých domácností. Domácích zásob ubývá a podle odhadů už v roce 2013 bude teplárnám chybět až 6,5 milionu tun ročně. Na cenu ale tlačí i další faktory: těžařská firma Czech Coal chce své uhlí zdražit. A stát chystá vyšší DPH.

Posoudit situaci a navrhnout státu řešení má právě Vojířova komise. Ta vyšla z analýz VŠE a Vysoké školy báňské, koncem února měla oznámit, čím výpadek uhlí nahradit a kolik to bude spotřebitele stát. Analýzy ve středu projednal Vojíř s ministrem Martinem Kocourkem. Od té doby o nich oba mlčí, tají je dokonce i před ostatními členy komise.

Podle informací HN totiž akademici došli ke stejnému závěru jako experti před nimi: nedostatek uhlí lze nejsnáze řešit prolomením těžebních limitů u dolů Czech Coal na Mostecku. Za čárou limitů je 750 milionů tun paliva, jež by mohlo teplárenskou krizi oddálit. Jenže vláda se v programovém prohlášení zavázala, že na limity nesáhne. V takovém případě by teplárny musely přecházet na plyn. To může zvednout cenu tepla až na trojnásobek.

Je zjevné, že se debata o limitech znovu otevírá. Náměstek MPO Hüner v neděli v ČT prohlásil, že je třeba začít se bavit o prolomení limitů. "Celoplošný přechod tepláren na plyn je technicky, ekonomicky i ekologicky nesmysl," upozorňuje člen Vojířovy komise a šéf Teplárenského sdružení Alexej Nováček. Těžaři vidí problém jasně: "Prolomení limitů je ekonomicky jediná možnost, jak zachránit rozumnou cenu tepla," řekl v rozhovoru pro HN spolumajitel Czech Coal Jan Dienstl.

Část odborníků to ale zpochybňuje. "Vojíř měl dokázat, že se bez zrušení limitů neobejdeme. To je v rozporu se skutečností," říká Jan Rovenský z Greenpeace. "Nejsme o nedostatku uhlí na trhu přesvědčeni," přidává se i mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Teplárny mají nedostatek uhlí kvůli spekulativnímu chování Czech Coalu. Ten volné uhlí má, ale odmítá je za rozumných podmínek prodávat," tvrdí spoluvlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetinský. Někteří energetici soudí, že by doly měly povinně část uhlí dodávat teplárnám. Ministerstvo životního prostředí podmínilo další těžbu v dolu Vršany skupiny Czech Coal dodávkou 60 % produkce na teplo. Jenže pokud se uhlí z Vršan použije na teplo, bude třeba odstavit obří elektrárnu v Počeradech, která je nyní spaluje. Těžaři se diktátu brání. A ministr Kocourek si není jist, zda má krok ministerstva oporu v zákonu.

AUTOR: Zuzana Kubátová
AUTOR: Nikita Poljakov
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí