zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výnos z povolenek chce ministerstvo financí i životního prostředí

15.02.2011
Ovzduší
Výnos z povolenek chce ministerstvo financí i životního prostředí

Ministerstvo financí a ministerstvo životního prostředí v příštích týdnech svedou souboj o výnosy z emisních povolenek, které bude Česko prodávat v aukcích. Suma, kterou stát do roku 2020 díky těmto povolenkám získá, se má pohybovat v řádu stovek miliard korun. Ve svém dnešním vydání o tom píše deník E15.

Ministr financí Miroslav Kalousek podle listu nechce, aby zisky z povolenek zamířily do fondu, který spadá pod ministerstvo životního prostředí. "Ministerstvo financí obecně prosazuje princip univerzality příjmů a výdajů. Domníváme se, že by příjmy z prodeje emisních povolenek měly být příjmem státního rozpočtu," citoval deník mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba.

Podle šéfa odboru změny klimatu na ministerstvu životního prostředí Pavla Zámyslického by se první aukce povolenek mohla uskutečnit v roce 2012. Výnosy z této akce se podle předběžných odhadů mohou pohybovat mezi sedmi a deseti miliardami eur (přes 242 miliard korun), píše E15.

Příděl emisních povolenek z EU, které si budou podle nových pravidel jednotlivé podniky v aukcích kupovat, se vztahuje na období 2013 až 2020. Česká vláda zvažuje, zda použije část výnosů na kompenzaci zdražení elektřiny v důsledku loňského rozvoje solárních elektráren.

Ve hře je podle Zámyslického také varianta, že část výnosů bude využita podobně jako peníze z kjótských kreditů na program Zelená úsporám, který slouží pro zateplování budov či výměně kotlů. Zámyslický upozornil, že minimálně polovina ze sumy, kterou stát z prodeje povolenek získá, musí být podle evropských pravidel zpětně investována do ochrany klimatu a životního prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí