zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Překladový slovník pojmů z oblasti životního prostředí získal cenu

14.02.2011
Obecné
Ekologické vzdělání a výchova
Překladový slovník pojmů z oblasti životního prostředí získal cenu

Do 17. ročníku soutěže Slovník roku pořádané Jednotou tlumočníků a překladatelů bylo přihlášeno 74 titulů. Mezi oceněnými je i slovník, který vydal Státní fond životního prostředí ČR.

Odborná porota, složená ze zástupců profesních překladatelských a tlumočnických organizací z České a Slovenské republiky a dalších odborníků ocenila Anglicko-český a česko-anglický slovník životního prostředí a udržitelného rozvoje. Slovník obsadil v hlavní soutěži třetí místo a získal cenu poroty za překladový slovník.

Slovník v každé části obsahuje přes 18 000 hesel, celkový počet zpracovaných pojmů včetně jednotlivých variant se blíží sedmdesáti tisícům českých a anglických termínů. Slovník je ojedinělý nejenom svou obsažností, ale i formou zpracování, protože jako jeden z mála odborných slovníků obsahuje přepis výslovnosti a definice důležitých pojmů.

Tištěná verze vyšla v nákladu 1500 ks a byla zdarma distribuována do knihoven, středních a vysokých škol, úřadům a vědeckým pracovníkům. Veřejnost může využívat on-line verzi slovníku životního prostředí, který je k dispozici na webových stránkách SFŽP ČR.

Slovník pokrývá širokou škálu tematických oblasti, jako jsou ekologie, biodiverzita, ochrana přírody, udržitelný rozvoj (včetně sociálních aspektů), systémy, environmentální management, energetická účinnost, odpovědnost firem, fair trade, globální změny klimatu, populace, lesnictví, radioaktivita, mezinárodní instituce, indikátory, materiálové toky, analýza životního cyklu, ekologická architektura, vodní hospodářství, ochrana ovzduší, hluk, zemědělství ve vazbě na životní prostředí, odpady, dobrovolné nástroje, integrovaná prevence a omezování znečištění (IPPC), rozvojová a estetická problematika.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí