zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihočeská univerzita bude prezentovat výsledky výzkumu v Egyptě / Konference environmentální archeologie

09.02.2011
Geologie
Jihočeská univerzita bude prezentovat výsledky výzkumu v Egyptě / Konference environmentální archeologie

Ve dnech 9. - 10. 2. 2011 se v Archeologickém ústavu AV ČR v Brně, v. v. i., (Královopolská 147) bude konat 7. Konference environmentální archeologie (KEA 2011). Mezioborový výzkum v kontextu archeologie přináší do současné vědy nový pohled na životní podmínky našich předků a utváření zvyků současné populace.

Na akademické půdě se tak sejde na 100 odborníků z oborů archeologie, genetiky, geologie, botaniky a dalších přírodovědných oborů, aby prezentovali své nejnovější výzkumy. Prezentovaná témata budou zaměřena například na záznam lidského impaktu v jezerních a povodňových sedimentech, využití geochemie při studiu lidských pozůstatků, interakci člověka a krajiny v pravěku a středověku, dynamiku vývoje přírodního prostředí u nás, ale i například v Mediteránu či severní Africe.

Spolupořadateli KEA 2011 jsou kromě Archeologického ústavu AV ČR v Brně, v. v. i., také Geologický ústav AV ČR, v. v. i., v Praze, Česká geologická společnost, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (Přírodovědecká fakulta) a Archeologický ústav AV ČR, v. v. i. Akci finančně podpořily firmy Olympus, Nikon a Beta analytic.

Jihočeští vědečtí pracovníci z Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie budou prezentovat velmi zajímavé výsledky analýz vztahu lidského osídlení a zaniklého glaciálního jezera v Komořanech na Mostecku, strukturu pěstovaných plodin sídliště bylanské kultury na Černém Mostě v Praze a pozoruhodný soubor středověkých rostlin z moravské Litovle. Poprvé v České republice bude prezentován soubor raně novověkých plodin středomořského původu z Vladislavského sálu Pražského hradu, kde se například v době rudolfínské objevuje sto let před Vídní (a poprvé archeobotanicky v Evropě!) kafe. Jednání bude dominovat řada příspěvků o královském pohřebišti Abusír v Egyptě, kde zaujme prezentace jednoho z nejstarších použití vzácného cedrového dřeva z mastaby 3. dynastie, nebo identifikace květinových obětin z druhotných pohřbů z 1. tisíciletí př.n.l. z prostoru mastaby prince Verkaureho.

Řada vědeckých příspěvků bude publikována v novém mezinárodním časopise Interdisciplinaria Archaeologica - Natural Sciences in Archaeology, na jehož vydávání se Jihočeská univerzita podílí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí