zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Loňských 55 rekultivačních projektů bylo za 265 miliónů korun, návrat krajiny přírodě mapuje nová publikace

04.02.2011
Příroda
Geologie
Loňských 55 rekultivačních projektů bylo za 265 miliónů korun, návrat krajiny přírodě mapuje nová publikace

Krajina na Karvinsku se díky rekultivacím území dříve zasažených těžbou v posledních letech výrazně mění. Svědčí o tom i nová publikace Vracíme krajině život, mapující rekultivační projekty v regionu.

Jen v roce 2010 probíhalo 55 větších rekultivačních projektů. Celkové náklady dosáhly téměř 265 miliónů korun. Například lokalita takzvaného Darkovského moře je největší rekultivační akcí na Moravě a ve Slezsku s potenciálem stát se atraktivní odpočinkovou a rekreační lokalitou pro obyvatele Karviné a okolních obcí. Uvědomujeme si svou zodpovědnosti za změny v krajině, které těžba uhlí přináší. Obnově jednotlivých lokalit proto věnujeme výraznou pozornost," řekl personální ředitel OKD Radim Tabášek.

Rekultivační brožuru sledující proměny lokalit poznamenaných těžbou uhlí v místa, kam se vrátily vzácné druhy rostlin a živočichů, si zájemci mohou stáhnout na internetových stránkách www.okd.cz . Publikace je doplněna bohatým fotografickým doprovodem, jež mapuje stav krajiny před začátkem sanačně-rekultivačních prací a po jejich ukončení.

Cílem rekultivačních projektů je návrat krajiny, která byla zásadně proměněna lidskou činností, do přirozeného stavu, v němž území funguje jako soběstačný ekosystém s původními živočišnými a rostlinnými druhy. Ty se do těchto lokalit postupně vrací a dávají vzniknout novému unikátnímu ekosystému s výskytem vzácných druhů fauny a flóry.

Společnost OKD se snaží vracet tuto krajinu pro rekreační využití lidem. Tento fakt má v hustě osídlené aglomeraci Moravskoslezského kraje s nedostatkem volných ploch pro volnočasové aktivity velký význam. "O tom, jak bude území po rekultivaci vypadat a jaké bude jeho další využití, rozhoduje vždy zastupitelstvo jednotlivých obcí při územním plánováním. Veškeré práce jsou pod kontrolou úřadů ochrany životního prostředí a OKD klade důraz na ekologický rozměr projektů," vysvětlil Tabášek.

Rekultivace probíhaly v roce 2010 na rozloze téměř 860 hektarů. Mezi nejvýznamnější projekty patří například úprava řeky Stonávky, devátá etapa rekultivace lokality Louky, rekultivace Soleckého kopce v Karviné či jižní části Karvinského potoka.

Celkem bylo na rekultivační projekty v roce 2010 vynaloženo 265 miliónů korun, od roku 1989 se celkové náklady na rekultivace v těžebním revíru OKD vyšplhaly na téměř 4,25 miliardy korun. Tři miliardy korun pocházely z prostředků OKD a 1,26 miliardy z financí státu v rámci programu Revitalizace Moravskoslezského kraje, který byl zahájen v roce 2003 a řeší škody na krajině způsobené hornictvím před rokem 1992, tedy před privatizací OKD.

Černouhelná těžební společnost OKD ze skupiny New World Resources je největším zaměstnavatelem na severu Moravy, pracuje v ní přibližně 14 000 lidí, dalších téměř 4 000 pracovníků pro firmu těží uhlí prostřednictvím dodavatelských organizací.

Na činnost jednotlivých šachet jsou přitom navázány další tisíce pracovních míst ve firmách, které pro OKD zajišťují dodávky zboží a služeb. V roce 2008 založili těžaři Nadaci OKD, do které firma přispívá každoročně 1 % ze zisku před zdaněním, například na sociální projekty nebo na projekty zabývající se ochranou přírody nad rámec zákonných povinností souvisejících s rekultivacemi. Za tři roky nadace rozdělila neziskovým organizacím a obcím přes 123 milionů korun.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
INISOFT s.r.o.
1
12. 2020
1.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
8
12. 2020
8.12.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí