zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Špičáku je málo netopýrů, zjistili ochránci přírody při sčítání

15.02.2009
Příroda
Na Špičáku je málo netopýrů, zjistili ochránci přírody při sčítání

Špičák (Jesenicko) - Nemilé překvapení čekalo ochranáře přírody v jeskyni Na Špičáku na Jesenicku. Během pravidelného sčítání netopýrů narazili jen na necelou šedesátku zvířat, předpokládali přitom mnohem vyšší čísla. Podobně monitorují odborníci každoročně asi 900 zimovišť v republice.

Nejčastějším zimním obyvatelem jeskyně Na Špičáku je netopýr vrápenec malý. Při jejich monitoringu asistovala i studentka Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Marie Matulková. Sčítání netopýrů je součástí její bakalářské práce: "Je to pro mne úplně poprvé. Mohu si dnes prozkoumat díry, kam se jindy nedostanu a mám k tomu úžasný výklad." Odborníci prohlíželi důkladně celou jeskyni, nezapomněli na žádnou chodbu, na žádnou skulinu. Dříve se netopýři během sčítání měřili, vážili a dokonce i kroužkovali, dnes už se provádí pouze bezkontaktní monitoring, aby se zvířata co nejméně rušila.

Jeskyně Na Špičáku má za sebou poměrně nákladnou opravu a právě proto tu loni příliš mnoho netopýrů nebylo. Letos se ale měli vrátit v hojnějším počtu, alespoň takový byl předpoklad odborníků. Nestalo se, v podzemním labyrintu zimuje jen necelá šedesátka zvířat. Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Olomouci uvedl: "Je to lepší než loni, čekal jsem však ještě lepší výsledek poté, co tady byla provedena krásná rekonstrukce. Myslím, že netopýří cestovky zaspaly a nedaly dostatečné avízo ostatním netopýrům, že je to tady hezky upravené." Ivana Foitová ze Správy jeskyně Na Špičáku dodala: "Já bych řekla, že netopýrů je méně, protože se nám sem letos nastěhovala kuna s tchořem. A ti se netopýry živí."

Po Špičáku se ochranáři přírody přemístili do jeskyně Na Pomezí a tady si výrazně vylepšili náladu. Napočítali rekordní počet - přes 900 netopýrů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí