zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína kvůli ekologii vykáže z obchodů igelitové tašky

10.01.2008
Obecné
Čína kvůli ekologii vykáže z obchodů igelitové tašky

Výroba igelitových tašek příliš zatěžuje životní prostředí. Čínská vláda proto rozhodla, že zabrání supermarketům a obchodům v jejich rozdávání zdarma. Součástí nařízení je i zákaz jejich výroby. Peking si od opatření slibuje, že každý rok ušetří až pět milionů tun ropy.

Své rozhodnutí zakázat od 1. června výrobu a distribuci igelitových tašek obhajuje čínský kabinet tím, že v zemi se prý používá příliš mnoho takových pytlíků a nedaří se s nimi patřičně nakládat.

"Zatímco vycházíme vstříc pohodlí zákazníků, plýtváme drahocennou ropou a znečišťujeme životní prostředí země," stojí v prohlášení vlády.

Obavy nad znečišťováním přírody panují i mezi obyčejnými Číňany, ale nový zákaz nemusí být veřejností jednomyslně uvítán. Už minulý rok nařídily úřady obchodům v jihočínském městě Šenčenu, aby nedávaly sáčky zdarma, a rozpoutaly tak ostrou veřejnou diskuzi.

Místní prodavači se obávali, že odradí své zákazníky, a někteří lidé obviňovali vládu z úmyslu převést náklady na ochranu životního prostředí na bedra občanů.

Od 1. června už tedy nesmějí být v Číně igelitové sáčky rozdávány v obchodech zdarma a na všech taškách musí být vytištěna cena. Výroba, prodej a používání sáčků s tloušťkou menší než 0,025 mm je pod hrozbou pokut a konfiskace zboží zakázáno. Čínská vláda také zvažuje úpravu daní, aby tak odradila výrobce a prodejce sáčků a současně podpořila recyklaci tohoto odpadu.

"Měli bychom také povzbudit občany, aby se vrátili k látkovým taškám a košíkům na zeleninu," pokračuje prohlášení vlády.

Říše středu tak sleduje celosvětový trend omezování spotřeby igelitových pytlíků. Vlády mnoha zemí světa se o to pokoušejí pomocí daňových restrikcí či přímých zákazů.

V Číně se denně použijí údajně až tři miliardy igelitových sáčků, země tak na produkci plastických hmot používaných pro obaly každoročně spotřebuje pět milionů tun ropy.

http://zpravy.idnes.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí