zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce Plzeňska si chtějí samy definovat výši poplatků z odpadu

08.11.2007
Odpady
Obce Plzeňska si chtějí samy definovat výši poplatků z odpadu

Plzeň - Města a obce v Plzeňském kraji si chtějí samy definovat výši poplatků za svoz a likvidaci odpadů, které vybírají od občanů. Zvýšení současné maximální hranice z 500 Kč na 900 korun na hlavu za rok, navrhované v novém zákoně o odpadech, bude podle nich nejdéle do dvou let nedostatečné. Nyní doplácejí za likvidaci odpadu v průměru 250 Kč na občana za rok. Zaznělo to na kongresu o odpadech v Plzni.

"Starostové a zastupitelstva nejlépe vědí, kolik si mohou dovolit od lidí vybírat, aby je z radnice nevyhodili," řekl předseda Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje Jaroslav Perlík. Náměstek plzeňského primátora Petr Náhlík dodal, že debaty o nájmech, jízdném a poplatcích za odpady jsou ve všech obcích nejcitlivější, a starosta musí jejich nárůsty dobře obhájit.

Zdražení na 900 korun, které navrhuje ministerstvo životního prostředí (MŽP) v připravovaném zákoně o odpadech, vydrží obcím nejvýše dva roky a poté už by opět odpad dotovaly. Několik starostů vidí jako spravedlivější platit poplatek přímo v ceně výrobku, který lidé kupují. MŽP seznam nových položek, například pneumatik, připravuje.

Náměstkyně ministra životního prostředí Ruth Bízková řekla, že obec může už nyní stanovit poplatek neomezeně, což učinilo asi 40 procent obcí. Není to však místní poplatek, který se starostům nejlépe vymáhá, a tak většina obcí stanovuje částka na základě zákona. Podle Náhlíka by stálo přejít z jednoho systému na druhý milionové sumy, které si obce nemohou dovolit.

Návrh nového zákona o odpadech bude podle Bízkové předložen do konce roku. Jeho hlavními tématy budou poplatky, razantní snížení komunálního odpadu na skládkách a systému sběru bioodpadu. "Měl by platit od ledna 2009," dodala. V zákoně může nakonec být poplatek z odpadu bez horní hranice. Podle Bízkové ale musí motivovat lidi, kteří odpad stále netřídí, aby ho nosili do kontejneru a mizel ze skládek.

Místopředseda sněmovního výboru pro životní prostředí Vladimír Dlouhý (ODS) kritizoval fakt, že nová sněmovna zatím neobdržela žádný zákon nebo týkající se odpadů. Druhému místopředsedovi Janu Látkovi (ČSSD) schází norma pro nakládání s biologicky rozložitelným odpadem. Bízková uvedla, že vyhlášku už MŽP dokončilo, ale ještě není platná. "Dále bychom se měli snažit omezit či odstranit výkupy kovů, které způsobují problémy obcím, zejména v případě drahých kovů," dodal Látka.

Oba poslanci, SMOPK, zástupci odpadové firmy EKO-KOM i Plzeňského kraje ostře odmítli zálohování PET lahví, které připravuje MŽP. "Nevíme, co má za lubem. Návrh dosud nebyl představen, neexistuje žádná analýza, ani organizační ani technická ani ekonomická," řekla Martina Vrbová z EKO-KOMu. Bízková řekla, že zálohování je zatím ve fázi přípravy a není jisté, zda ho MŽP zavede. Bereme v úvahu, že systém vratných PET lahví by mohl způsobit, že lidé přestanou plasty třídit, dodala.

"Tato blbost do parlamentu ještě nedorazila. Věřím, že si tam s ní nikdo nedovolí přijít; nemá šanci na úspěch," řekl Dlouhý.

Václav Prokš

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
3
11. 2020
3-6.11.2020 - Veletrh, výstava
Rimini
INISOFT s.r.o.
10
11. 2020
10.11.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
CHEMELEONI s.r.o.
11
11. 2020
11-12.11.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
11
11. 2020
11.11.2020 - Seminář, školení
Brno, Aps s.r.o.
24
11. 2020
24.11.2020 - Seminář, školení
Sál Tribun - hotel Tristar
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí