zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ŘSD bude měnit kvůli hluku desetitisíce oken v domech na Plzeňsku

29.08.2007
Hluk
ŘSD bude měnit kvůli hluku desetitisíce oken v domech na Plzeňsku

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude měnit kvůli nadlimitnímu hluku desetitisíce oken v domech podél silnic I. třídy v Plzeňském kraji. Do těchto opatření bude investovat minimálně 200 milionů Kč, z toho polovinu v Plzni. Nyní nárokuje prvních 30 milionů Kč, které mají stačit na výměnu více než 3400 oken v domech na silnici I/26, na niž už je projekt. Řekl to šéf plzeňského ŘSD Zdeněk Kuťák. ŘSD uhradí kompletní úpravy oken, občané se na nich nepodílejí.

Správce 450 kilometrů silnic I. třídy v kraji začne letos na Rokycanské třídě na Doubravce ve směru na Domažlickou třídu. Silnice I/26 je hotová a nepočítá se na ní s žádnými novými stavbami. Na území Plzně je nutné provést úpravy v 252 budovách. Zhruba 90 procent oken v bude třeba vyměnit, zbytek seřídit nebo přetěsnit.

Podobná opatření budou muset provádět další oblasti ŘSD. "V rámci ČR to budou investice o stamiliony až jednotky miliard korun," uvedl provozní náměstek plzeňského ŘSD Michal Syřínek. ŘSD odmítá, že by se tím snížily plánované investice do staveb o oprav "jedniček". SFDI a naše ředitelství umí najít vyváženost, aby jsme dělali protihluková opatření a nezabrzdili investiční výstavbu, dodal Kuťák.

"Po dohodách s okresními hygienickými stanicemi máme výjimky ze staré hlukové zátěže na všechny problematické komunikace v kraji. Platí do roku 2009 až 2010," uvedl. Podle něj nestačí ŘSD do té doby všechny komunikace vyřešit. Musí ale připravovat realizaci protihlukových opatření, jinak by nemělo nárok na výjimky. Pokud je od hygieniků nedostane, muselo by ŘSD podle zákona silnice uzavřít, přestože není zdrojem hluku. "Je třeba mít na paměti, že spousta obchvatů, které stavíme, vyřeší snížení hlukové zátěže vyřeší, například Staňkov a Klatovy," dodal ředitel.

Do konce příštího roku chce ŘSD změřit všechny komunikace v kraji. Mapování staré hlukové zátěže má tři etapy. Poslední z nich je přesná akustická studie a návrh protihlukových opatření včetně nákladů. Ta je zatím zpracována jen v Plzni na průtah silnice I/26. Druhá etapa mapování probíhá na silnici I/22 mezi Domažlicemi, Klatovy a Horažďovicemi.

www.finance.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí