zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bursíkovo ministerstvo bojuje za zálohování PET lahví

13.06.2007
Odpady
Bursíkovo ministerstvo bojuje za zálohování PET lahví

S nápadem, že by PET lahve měly být zálohované stejně jako některé skleněné, přišlo ministerstvo životního prostředí asi před dvěma měsíci. Nechalo si k tomu zpracovat ekonomickou studii. Z té ale vyplývá, že by to vedlo ke zdražení nápojů v plastových lahvích. To ale podle ministerstva není pravda a chce proto zadat analýzu novou.V kontejneru na tříděný odpad v Česku skončí asi polovina všech použitých PET lahví. Podle ministerstva je to stále málo. Přišlo proto s nápadem tyto láhve zálohovat.

Na otázku, jestli se to vyplatí, měla odpovědět zvláštní studie. Ta ale přišla s překvapujícím závěrem. Zálohování zdraží nápoje. Některé druhy až o sedm procent. Ministerstvo ale výsledky odmítá uznat.

Analýza je údajně špatná proto, že byla špatně zadána. Chybu prý udělal úředník, který už na ministerstvu nepracuje. Autor studie o ní nesmí mluvit.

Podle mnohých odborníků se ale po zavedení záloh na PET lahve dá zdražení opravdu předpokládat. Nové technologie by totiž mohly výrobce přijít až na třicet miliard korun.

Ministerstvo životního prostředí teď vypracovává nové, podle svých slov lepší zadání pro druhou studii, na kterou vypíše výběrové řízení. Kolik to bude stát, ještě neví.

Podle ministerstva životního prostředí by záloha na PET lahve mohla být tři až pět korun.

www.nova.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
26
11. 2019
26.11.2019 - Přednáška, diskuse
Barokní sál Lidového domu, Praha 1
INISOFT s.r.o.
5
12. 2019
5.12.2019 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
11
12. 2019
11.12.2019 - Seminář, školení
Praha, Occidental Five
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí