zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Malé obce zřejmě nebudou moci vypouštět odpadní vody bez čištění

21.05.2007
Voda
Malé obce zřejmě nebudou moci vypouštět odpadní vody bez čištění

Malé obce se zřejmě nedočkají delší výjimky na vypouštění odpadních vod z kanalizace bez čištění. Sněmovní výbor pro životní prostředí dnes doporučil Poslanecké sněmovně zamítnout novelu zákona o vodách, se kterou přišel Zlínský kraj a která měla malým obcím odsunout povinnost zajistit přiměřené čištění odpadních vod o tři roky na konec roku 2010.
Problém se týká některých obcí do 2000 tzv. ekvivalentních obyvatel, které mají kanalizaci, ale nemají čistírnu. Hrozí jim, že od příštího roku nezískají nové povolení na vypouštění odpadních vod, protože nebudou schopny dodržet limity znečištění stanovené nařízením vlády. Platnost dosavadních povolení vydaných do konce roku 2001 končí ke konci letošního roku.

Podle zástupců Zlínského kraje, kteří se dnešního jednání účastnili, je v kraji 353 obcí bez napojení na čistírnu, z toho 306 obcí má méně než 2000 obyvatel. Kolem stovky těchto malých obcí má kanalizaci, ale nemá čistírnu. Kraj ze svého programu vydal od roku 2004 přes 100 milionů korun na čištění vod. Celkové náklady na vybudování potřebných čistíren odhadli na devět miliard korun.

S návrhem novely již dříve vyslovila nesouhlas vláda. Podle kabinetu lze problém řešit pomocí již existujících ustanovení zákona. Návrh je navíc podle vlády diskriminační vůči obcím, které požadované čištění již zajistily.

Zdroj: Asociace soukromého zemědělství

http://www.asz.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí