zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Český svaz ochránců přírody se zastal opeřenců

03.04.2006
Příroda
Český svaz ochránců přírody se zastal opeřenců

České Budějovice - Nařízená opatření pominou, až uplyne doba, kterou určili veterináři. Rozhodovat bude datum nálezu.

"Hlavním cílem opatření je, aby nákaza nevnikla do chovů," vysvětlil včera ředitel krajské veterinární správy František Kouba, současné snahy veterinářů. Podle něj se volně žijícího ptactva netýkají opatření z praktických důvodů.

Řada odborníků také upozorňuje na to, že přenos viru na člověka je za normálních hygienických podmínek prakticky nemožný.

"Tedy pokud někdo nepraktikuje obyčeje některé z asijských zemí. Nepije syrovou ptačí krev, nechodí spát se slepicemi do jedné místnosti, nevysává hleny z nosních otvorů živým kohoutům při kohoutích zápasech," uvádí se v prohlášení Českého svazu ochránců přírody.

Karanténa ve vymezených oblastech platí 30 dnů ve vnějším okruhu a 21 dnů ve vnitřním okruhu od místa nálezu. "Další nálezy ale tuto dobu prodlužují," konstatoval Kouba a zároveň připojil, že daleko nebezpečnější než ptačí chřipka, je pro obyvatele České republiky i jiných vyspělých zemí, například kouř z cigaret, a to i pro pasivní kuřáky.

"U holubů, pokud se týká odborných pramenů, které mám k dispozici, je průkaz choroby minimální či žádný," zdůraznil šéf jihočeských veterinářů další z důvodů, proč třeba nejsou přijata žádná opatření proti volně žijícím holubům ve městech.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí