zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Projekt Phare zaměřený na posuzování vlivů na životní prostředí byl úspěšně dokončen

17.08.2004
EIA
Projekt Phare zaměřený na posuzování vlivů na životní prostředí byl úspěšně dokončen
Twinningový projekt byl zaměřen na soulad české legislativy v oblasti posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) a strategického posuzování vlivů na životní prostředí (SEA) se směrnicemi EU.

Zahájen byl v únoru roku 2003 a trval 18 měsíců, celkové náklady ve výši 550 000 eur byly financovány z programu Phare. Projektu se zúčastnilo 16 expertů na oblast životního prostředí z Německa, Rakouska, Švédska a Nizozemí, kteří se podělili o své zkušenosti s českými kolegy z ministerstva životního prostředí a krajských úřadů.

 

Hlavní aktivity a výstupy:

 

·        Analýza právní, organizační a praktické implementace EIA a SEA v České republice včetně konkrétních doporučení pro další zlepšení,

·        Workshopy zaměřené na mezistátní EIA, SEA a účast veřejnosti,

·        Školící semináře a metodický materiál o EIA pro pracovníky úřadů vykonávajících EIA,

·        Informační materiál o EIA pro investory a širší veřejnost.

 

 

Projekt se uskutečnil ve spolupráci Federálního ministerstva životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti SRN, německé Federální agentury pro životní prostředí a Ministerstva životního prostředí České republiky.

Zvláštní důraz byl v průběhu projektu kladen na spolupráci se státními úřady na národní i krajské úrovni, stejně jako s nevládními organizacemi a univerzitami.

 

Twinningový poradce z Německa zodpovědný za projekt, pan Harald Jendrike ze saského ministerstva životního prostředí a zemědělství v Drážďanech, konstatoval:

 

“Po více než deseti letech praktických zkušeností dosáhly EIA a SEA v České republice vysoké úrovně. V určitých ohledech jsou tyto dva environmentální nástroje dokonce propracovanější než v některých “starých” členských státech EU. I přesto byly zjištěny některé drobné nedostatky  a náš projekt napomůže České republice tyto mezery překonat a ještě více zdokonalit oba dva nástroje. Je také dobrým základem pro budoucí spolupráci mezi Českou republikou a jejími sousedy, především Německem, v oblasti životního prostředí.˝

 

Více informací o projektu na www.env.cz

 

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí