zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

OSN odmítla žádost 1500 nevládních organizací na odložení klimatické konference

10.09.2021
Klimatické změny
Šlendryján
OSN odmítla žádost 1500 nevládních organizací na odložení klimatické konference

OSN dnes odmítla požadavek skupiny 1500 nevládních organizací ze 130 zemí na odložení klimatické konference OSN, označované jako COP26, plánované na začátek listopadu ve skotském Glasgow. Organizace argumentovaly pandemií covidu-19. V chudých zemích podle nich není dostatečný podíl naočkovaných a setkání by tak podle organizací nebylo "spravedlivé a inkluzivní". Mezi signatáři jsou i Greenpeace nebo Amnesty International.

"Světová konference o klimatu se má konat za pouhé dva měsíce a je zcela evidentní, že je nemožné, aby byla bezpečná, inkluzivní a spravedlivá, vzhledem k tomu, že se nepodařilo zajistit přístup k očkovacím látkám pro tisíce lidí z chudých zemí. (Důvodem jsou i) rostoucí náklady na cestování a na ubytování a nejistota ohledně vývoje pandemie covidu-19," píše v prohlášení Climate Action Network. Politici, aktivisté i novináři mířící do Glasgow totiž pocházejí i ze zemí, které jsou na britském červeném seznamu omezujícím vstup do země.

Skupina zdůrazňuje, že rozhodně nechce bojkotovat diskusi o změnách klimatu a odložení samotné konference nemusí znamenat odložení plnění cílů a závazků.

Mluvčí generálního tajemníka OSN uvedl, že organizace obavy ohledně chystané konference chápe a respektuje je, žádné změny - včetně odložení - však nechystá. Zároveň zdůraznil, že světoví vědci dali jasně najevo, že klimatická změna je celosvětově naléhavou záležitostí. Organizátoři však podle něj spolupracují s "britskou vládou na tom, aby bylo COP tak bezpečné a inkluzivní, jak jen to jde".

COP26 bude v Glasgow od 31. října do 12. listopadu. Británie se jako hostitelská země konference pokouší vyjednat posílení závazků dohodnutých v Paříži v roce 2015, jejichž cílem je zmírnit změny klimatu. V červnu britská vláda slíbila, že zajistí očkování pro ty, kteří by chtěli na konferenci přijet a nemají možnost se nechat očkovat jinde. Slíbená vakcinace podle AFP ještě nezačala. Mluvčí OSN dnes však znovu zopakoval, že organizace s tímto počítá, a to včetně zaplacení povinné karantény v hotelu v případech, kdy je vyžadována.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí