zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 17. 2. 2021

19.02.2021
Voda
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 17. 2. 2021

Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.

Stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem mírně zlepšil, zůstal však silně nadnormální. Hladina v mělkých vrtech ve srovnání s předchozím týdnem na území ČR převážně stagnovala, až mírně rostla. Podíl pramenů, u kterých bylo dosaženo silného či mimořádného sucha, se oproti minulému téměř nezměnil a tvoří 16 % všech objektů.

V uplynulém období od 10. 2. do 17. 2. se na území České republiky vyskytovaly převážně sněhové srážky s úhrny do 20 mm. Průtoky ve vodních tocích jsou setrvalé, na mnoha místech bylo měření v důsledku výrazně záporných teplot ovlivněno ledovými jevy. V porovnání s dlouhodobými průměry se stávající průtoky ve vodních tocích na většině území České republiky pohybují v rozmezí 70 - 200 %. V dalších dnech se očekává pozvolné zvýšení průtoků ve vodních tocích v důsledku tání sněhové pokrývky způsobeném vyššími teplotami.

Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny ze 70 - 100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry. Na nádržích probíhají manipulace v souladu s manipulačními řády. S ohledem na aktuální zásoby vody ve sněhu a očekávané tání bylo na některých vodních dílech zahájeno předvypouštění pro případné zachycení a transformaci zvýšených průtoků.

Přílohy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí