zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Písek chce na jaře spustit stanici na sušení kalu z čističky

28.02.2021
Odpady
Čištění odpadních vod
Písek chce na jaře spustit stanici na sušení kalu z čističky

Písek chce na jaře spustit zkušební provoz stanice na sušení kalu a biomasy z čistírny odpadních vod (ČOV). Zařízení nahromaděný odpad spálí, přičemž z části vyrobí elektrickou energii. Náklady na projekt jsou více než 36 milionů korun a radnice na něj získala dotaci. Písek se stane prvním městem v ČR, které bude kal a biomasu takto využívat. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Písku Petra Měšťanová.

"Celé dílo by mělo být připravené k provozu v polovině letošního dubna, pak bude následovat šestiměsíční testovací provoz," uvedla starostka Eva Vanžurová (Jihočeši 2020). Město získalo na projekt dotaci z operačního programu životní prostředí ve výši 21,3 milionu korun.

Práce na stanici v areálu ČOV začaly už loni. Po spálení kalu a biomasy zůstane ročně zhruba 360 tun popelovin. "Jedná se o materiál s vysokým obsahem fosforu, draslíku, dusíku a dalších látek, které jsou vhodné k přimíchávání do fosfátových substrátů. Během provozu zařízení bude vyrobeno zhruba 70 až 78 megawatthodin elektrické energie za rok, která se využije pro provoz stanice," řekl vedoucí oddělení rozvoje píseckého městského úřadu Jan Venclík.

Písek ročně vyprodukuje zhruba 3500 tun odvodněného kalu, který se odváží na mezideponii mimo území města. Kaly se pak používají jako materiál pro rekultivace. Za skládkování čistírenských kalů města hradí poplatek, který se podle předpokladů bude do budoucna zvyšovat, uvedla Měšťanová.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí