zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kolona tatrovek z Brna až do Pchjongjangu. Z Česka ročně zmizí miliony tun ornice

04.12.2020
Zemědělství
Šlendryján
Kolona tatrovek z Brna až do Pchjongjangu. Z Česka ročně zmizí miliony tun ornice

Každoročně nenávratně zmizí z českých polí v důsledku vodní eroze 21 milionů tun ornice. Na vině je špatné hospodaření s půdou. S blížícím se Světovým dnem půdy 5. prosince na problém degradace půdy upozorňuje ekologická Nadace Partnerství. ,,Kdybychom všechnu tuto ornici naložili na korbu tatrovek, bylo by jich 1,5 milionu a vytvořily by řetěz vedoucí z Brna až do Pchjongjangu. Škody způsobené vodní erozí vyčíslilo Ministerstvo zemědělství na 4,2 miliardy korun ročně. Z polí nám doslova odtéká obrovské bohatství " upozorňuje Zuzana Benešová z Nadace Partnerství. Řešením je nejen změna způsobu hospodaření, ale i větší zájem vlastníků o stav jejich půdy. Vlastníkům půdy pomáhá nový web www.propudu.cz.

Celosvětový den půdy vyhlašuje OSN od roku 2013, letos s důrazem na ochranu biodiverzity. Čtvrtina světové druhové rozmanitosti připadá právě na půdu. Podzemní svět je ale člověku takřka neznámý, prozkoumáno je pouhé 1 %. Půdní organismy jsou přitom nezastupitelné při vzniku půdy. Ovlivňují všechny důležité vlastnosti půdy jako je úrodnost nebo schopnost zadržet vodu.

,,Naše pole a jeho mikroskopičtí obyvatelé trpí nadměrnou intenzitou zemědělství, hlavně rozsáhlým užíváním minerálních hnojiv a pesticidů a nedostatkem organické hmoty. Plodiny na velkých plochách se prakticky nestřídají, a navíc vyžadují velké nepřerušované lány kvůli strojům. Tento obrázek u nás najdeme ve velké míře od moravských úvalů po Polabí. Většina polí je navíc stále po velkou část roku holá, bez plodin či meziplodin, což rozklad organické hmoty a následně i erozi ještě urychluje," všímá si Ladislav Miko, půdní ekolog a bývalý ministr životního prostředí.

Lidé se mohou připojit 5. prosince ke Světovému dni půdy pod hashtagem #WorldSoilDay a přispět k lepšímu zacházení s půdou.

,,Možností, jak pomoci je řada. Lidé mohou dál šířit informace o důležitosti udržitelné péče o půdu, protože nás živí a bez zdravé a úrodné půdy nepřežijeme. Mohou podporovat ekologické zemědělce a kupovat jejich produkty, kompostovat biologický odpad, zapojit se do úklidových akcí v přírodě nebo nepoužívat žádná umělá hnojiva na své zahradě. Ale jsou to především vlastníci, kterých je v Česku přes 3 miliony, kdo může ovlivnit způsob hospodaření na jejich půdě Jak na to jim poradí web
www.propudu.cz," uzavírá Zuzana Benešová.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí