zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyjádření Petra Havelky z ČAOH pro HN k Senátem schválenému posunu účinnosti nové odpadové legislativy

20.11.2020
Odpady
Legislativa
Vyjádření Petra Havelky z ČAOH pro HN k Senátem schválenému posunu účinnosti nové odpadové legislativy

Hospodářské noviny oslovily Českou asociaci odpadového hospodářství s dotazem k Senátem schválenému posunu účinnosti nové odpadové legislativy. Senát označil posun za zcela zásadní a hlasovalo pro něj 90 % přítomných senátorů.

Vyjádření Petra Havelky pro Hospodářské noviny

,,Odložení účinnosti o rok se jeví jako zcela logické a racionální. Volají po něm obce a města, ale také jejich komunální firmy i firmy privátní. Důvodu je řada a patří mezi ně i to, že dnes, 49 dnů před původním termínem účinnosti, MŽP stále nepředložilo ani návrhy vyhlášek k připomínkám. Přitom 65 % povinností ze zákonů odkazuje na nové vyhlášky, ty ale nikdo nezná. V takových termínech objektivně není možné nové povinnosti naplnit. To je zcela zřejmé. Je třeba výrazně upravit firemní systémy, software, smlouvy, evidence a řadu dalších věcí, musí se však počkat na platné vyhlášky. Příkladem budiž to, že obce a firmy aktuálně např. jednají o nových cenách, protože nový zákon nakládání s odpady jednoznačně zdražuje. Nikdo ale nyní nedokáže nové ceny přesně definovat, protože klíčové detaily nákladů přinesou opět až vyhlášky. Pokud by se účinnost neodložila, hrozí vážné riziko vzniku řady problémů v odpadovém hospodářství. Doufám, že k tomu nedojde. Hovořil jsem s řadou starostů a lidí ze sektoru a všichni hodnotí velmi pozitivně, že senátoři problém s potřebou odložení účinnosti identifikovali a důrazně na něj upozorňují."

Vyjádření bylo použito v článku Hospodářských novin s názvem - Brabcův odpadový zákon narazil na odpor Senátu. Podle členů horní komory není dostatečně připraven

Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství s využitím Hospodářských novin

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí