zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Umělecké dílo vyzývá politiky, aby na Světový den dětí prokázali, že naslouchají dětským sdělením

20.11.2020
Umělecké dílo vyzývá politiky, aby na Světový den dětí prokázali, že naslouchají dětským sdělením

Na Světový den dětí konající se 20. listopadu 2020 umělec Olafur Eliasson vyzve politické vůdce, aby prokázali, že naslouchají mladším generacím. Iniciativa uměleckého díla nazvaného Earth Speakr od umělce Eliassona přinese dětská poselství o budoucím blahobytu naší planety, která budou předána politikům, aby je vyzvala k akci. Tato iniciativa bude také podpořena skrze sociální média pod hashtagem #ListenToTheFuture (překlad: Naslouchej budoucnosti).

Od spuštění virtuálního uměleckého díla, které započalo v červenci u příležitosti německého předsednictví v Radě EU 2020, se do Earth Speakru společně zapojilo více než 250 000 lidí. Umělec Olafur Eliasson vytvořil mnohostranné dílo představující aplikaci a webovou stránku, jež jsou k dispozici ve 25 jazycích. Hlavním cílem od začátku projektu je posílení dětských nadějí a odstranění jejich obav týkajících se změn klimatu a podpora mezigenerační výměny v celé Evropě i mimo ni.

,,Umění a kultura poskytují prostor, lépe řečeno místo k setkávání, které je ideální pro spojení a sdílení perspektiv při oslavování rozdílů. Při práci s uměleckým dílem můžete naslouchat a sledovat, jak se vaše myšlenky odrážejí ve formě a struktuře samotného díla. Pro mě je tato obousměrná výměna zcela zásadní. Earth Speakr je umělecké dílo vytvořené dětmi, které se kreativně vyjadřují nejen ke klimatu, ale také ke své vlastní budoucnosti. Tato umělecká díla vás zaujmou skrze jejich brilantní, zábavné a zcela srdečně upřímné zprávy.

Světový den dětí je pro nás všechny připomínkou, abychom dětem ukazovali, a prostřednictvím činů jim dokázali, že jejich názory jsou pro formování naší budoucnosti cenné a velmi potřebné. Děti se musí stát spoluautory našich zítřků. Abych mohl uznat Úmluvu o právech dítěte, včetně práva dítěte být vyslechnuto, žádám politiky a další lidi, kteří jsou u moci, aby usilovali o to, aby se tak dělo nejen dnes, ale každý den," říká umělec Olafur Eliasson.

Děti se vyjadřují nahlas

Děti ze 70 zemí společně vytvářejí umělecké dílo sdílením svých názorů v jejich rodných jazycích, a to pomocí aplikace podporující rozšířenou realitu. Nahrané video zprávy jsou určeny nejen dospělým, ale také dalším dětem, díky čemuž dochází ke sdílení řešení, nápadů i frustrací mezi nimi.

Ahoj, musím vám něco říct. Chraňte prosím životní prostředí, jinak nebude žádná budoucnost. Neexistuje planeta B, neexistuje ani plán B, pokud něco neuděláme. Děkuji za vaši pomoc. - prohlašuje chodník v rakouském Kapfenbergu

Přála bych si, aby lidé jedli méně zvířat. - říká stěna v Tallinu, Estonsko

Za každé nově narozené dítě by se měl zasadit strom. - navrhuje list na stromě z Leirii, Portugalsko

Více než 108 virtuálních nebo fyzických akcí Earth Speakru pořádaných rostoucí sítí aktivně vyzývá děti, aby se staly umělci a oživily jejich okolní prostředí. Akce vyzývají také k tomu, aby byly dětské zprávy vyslechnuty. Projekt od samotného zahájení podporuje Goethe-Institut a německé velvyslanectví po celé EU, což dětem umožňuje diskutovat o svých zprávách přímo s místními politiky. Mezi inovativní spolupracovníky a partnery patří Dokk1, Aarhus Public Libraries (Dánsko), kulturní instituce TBA21 - Academy Ocean Space (Itálie), World Clean Up Day a také EIT Climate-KIC Climathons mladých inovátorů, kteří aktivně integrují Earth Speakr do svých aktivit zaměřených na životní prostředí.

Projekt Earth Speakr je financován Federálním úřadem pro zahraniční věci a realizován ve spolupráci s Goethe-Institutem. Chcete-li se do projektu zapojit, stáhněte si aplikaci Earth Speakr z Google Play nebo App Store nebo navštivte webovou stránku https://earthspeakr.art/cs/.

Earth Speakr v České republice

Stejně jako Earth Speakr jsme přesvědčené, že děti představují přítomnost i budoucnost, proto by současní vůdci měli naslouchat dětským hlasům kvůli zajištění takového prostředí, které nebude poškozeno v důsledku znečištění, ničení přirozeného prostředí, masového vyhynutí či kvůli změně klimatu, až jej příští generace zdědí. Earth Speakr nabízí dětem poutavou, ale přesto velmi silnou platformu, pomocí které mohou využít své hlasy, vyjádřit jejich myšlenky a zvýraznit obsah jejich sdělení. Země trpí, děti se vyjadřují, ale doopravdy světoví vůdci naslouchají?

- Amy (17) a Ella (15), zakladatelky skupiny Kids Against Plastic (česky Děti proti plastům)

V říjnu byl projekt Earth Speakr představen během konference TED Countdown umělcem Olafurem Eliassonem společně s aktivistou v oblasti klimatu Al Gorem a hudebníkem a hercem Jadonem Smithem. Studio Olafura Eliassona spolupracovalo s předními institucemi a odborníky na vytváření nástrojů pro Earth Speakr, aby byl projekt k dispozici zcela zdarma, a navíc dostupný v 25 jazycích. Ale především aby inspiroval děti v muzeích, knihovnách a školních učebnách k přimlouvání se za planetu.

Napříč zemí

České děti se projektu účastní celoplošně a zprávy přicházejí z více než 11 měst a obcí, od Prahy přes Brno, Vimperk, až po Rudník. Děti vytváří Earth Speakr zprávy, aby vysílaly své obavy, tvořivě sdílely nápady nebo podporovaly mezinárodní dny životního prostředí, např. Světový den uklízení či Globální klimatickou stávku. V České republice většina dětí kategorizovala své zprávy pod nadpisy Město, Rostliny a Zvířata. Díky jednotlivým zprávám animujícím místní prostředí dílo odhaluje globální obraz lokálních pohledů sjednocených v rámci jednoho díla.

,,Já bych chtěla světu sdělit důležitou informaci, a to že každý rok se vydává docela velká skupina lidí do Moravského krasu, kteří tam jdou sbírat odpadky. Opravdu toho nasbírají hodně a krásně to tam jako uklidí a tak. Ale nejhorší na tom je, že oni se za rok vrátí a je tam úplně stejné množství odpadků jako předtím, než to vysbírali. Tímto bych na vás chtěla apelovat, abyste neházeli odpadky z oken / okýnek aut do lesa, nebo jen tak do lesa prostě. Je to opravdu neekologické. A právě proto je hodně ekodvorů, do kterých se dá různý odpad dovážet." - říká animace v Brně

,,Chtěla bych mít doma více květin, více přátel. Myslím, že je to velmi důležité, abychom mohli mít více kyslíku a žít zdravě v této těžké době." - říká květina na okně v hlavním městě Praze

,,Odpad může třídit i malé dítě. Je to velmi jednoduché. třídím plasty." - zaznělo z odpadkového koše na plast v hlavním městě Praze.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí