zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vídeň zůstane rudá, Zelené vystřídají liberálové

21.11.2020
Urbánní ekologie
Vídeň zůstane rudá, Zelené vystřídají liberálové

Po deseti letech vlády sociálních demokratů a Zelených dostane Vídeň novou koalici. V čele městské rady zůstává SPÖ, Zelené ale střídají liberální NEOS. V dalších pěti letech chce Vídeň zvýšit investice do vzdělávání, zečtyřnásobit rozpočet na cyklistickou infrastrukturu a zavázat se k CO2 neutralitě do roku 2040.

Zástupci vídeňské sociální demokracie SPÖ a liberální strany NEOS v úterý večer potvrdili vznik nové městské koalice vzešlé z říjnových voleb. V osmičlenné městské radě zůstává všech dosavadních sedm zástupců SPÖ v čele se starostou Michaelem Ludwigem. Jediným novým radním bude volební lídr liberálů Christoph Wiederkehr, který nahrazuje dosavadní místostarostku za Zelené. Drobné změny nastaly i v přesunu vybraných kompetencí mezi některými radními, hlavní body programu ale navazují na dosavadní kroky předchozích vídeňských koalic.

Jednou z klíčových kapitol koaličního programu pro následujících pět let je vzdělávání a školství. Vedle dlouhodobých investic jej čekají i rychlé programy kvůli koronakrizi se zaměřením na učně i nezaměstnané obyvatele nad 50 let. Nová vídeňská vláda chce také schválit vlastní klimatický zákon se závazkem učinit město do 2040 CO2 neutrální. V dopravní politice chce Vídeň posílit MHD výstavbou tramvajových tratí v okrajových částech města, zklidnit individuální automobilovou dopravu v centru a čtyřnásobně navýšit rozpočet na cyklistickou infrastrukturu. Flotilu taxíků i carsharingu čeká do roku 2025 kompletní přestup na elektropohon. 206 stran dlouhý dokument dále předpokládá vznik nových zdravotních center, pokračování digitalizace i zvýšení transparentnosti a posílení role městského účetního dvora.

Úvodní schůze nového městského zastupitelstva a zemského parlamentu se koná 24. listopadu. Rudo-růžová koalice drží většinu 54 ze 100 hlasů, opozici tvoří lidovci (ÖVP), Zelení a Svobodní (FPÖ). Volební období trvá pět let.

Foto: Do vídeňské radnice se nastěhuje nová koalice (C) Stadt Wien/Christian Fürthner

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí