zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průměrný obyvatel Prahy planetu nejvíce zatěžuje spotřebou masa

29.10.2020
Obecné
Průměrný obyvatel Prahy planetu nejvíce zatěžuje spotřebou masa

Na uhlíkové stopě pražských domácností se z více než třetiny podílí spotřeba potravin, především masa nebo mléčných produktů. Následuje bydlení spojené s využíváním energií, jízda autem a létání. Jde o spotřební chování každého z nás, kvůli kterému se spalují fosilní paliva, uvolňují skleníkové plyny a tím urychluje klimatická změna. Vyplývá to ze studie Moje uhlíková stopa od spolku Arnika s tipy, jak každý může své emise snížit.

Publikace je zdarma ke stažení: https://arnika.org/moje-uhlikova-stopa

"Uhlíkovou stopu nejvíce snížíme omezením spotřeby masa a živočišných produktů, využíváním šetrných spotřebičů, omezením létání a recyklací nebo předcházení vzniku odpadů. Emise je možné snižovat ve všech oblastech našich životů. Nejlépe pomáhá prevence a omezení zbytečné spotřeby," říká autor studie Milan Havel z Arniky.

Pražané spotřebou potravin vytvoří v průměru 2 tuny CO2 odpovídající 34 % roční uhlíkové stopy. Na vině je hlavně živočišná výroba kvůli obřím emisím z chovu, výroby krmiv a hnojiv, pesticidů a dále kvůli spotřebě vody nebo zemědělské půdy. Živočišné produkty mají na svědomí kolem 3/4 emisí uhlíkové stopy potravin. Nejhůře na tom je produkce hovězího a tvrdých sýrů, naopak nízkou stopu mají tvarohy nebo měkké sýry.

Průměrné roční emise z bydlení v Praze tvoří 1,5 tuny skleníkových plynů čili 26 % z celkové uhlíkové stopy a pochází ze spotřeby elektřiny, tepla a zemního plynu. Domácnosti však stojí za pouhou 1/4 spotřeby, zatímco zbytek připadá na služby a obchody, které ale také všichni využívají. Nejdou ovšem snadno přepočítat na individuální spotřebu.

Se 17 % z celkové uhlíkové stopy průměrného Pražana je na třetím místě doprava. U ní dvě třetiny má na svědomí ježdění autem.

Pozornost si zasluhuje i nakládání s odpady. Produkce odpadů a nakládání s ním stojí za 14 % všech emisí. Výrazně snižuje uhlíkovou stopu prevence. I třídění a recyklace odpadů pomáhá emise snižovat.

Každý obyvatel Prahy ročně v průměru spotřebuje 20 kg oblečení, textilu nebo koberců. Takové množství není vůbec zanedbatelné a na emisích se podílí 8 %.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí