zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vědci přivezou na Sokolský ostrov chvostoskoky a žížaly

17.08.2020
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Vědci přivezou na Sokolský ostrov chvostoskoky a žížaly

V úterý 18. srpna dorazí vědci z Biologického centra AV ČR ve své mobilní laboratoři na Sokolský ostrov v Českých Budějovicích. Přivezou spoustu exponátů, které poodhalí všem zájemcům z řad široké veřejnosti tajuplný svět půdy. Těšit se můžete na živé půdní živočichy, které si detailně prohlédnete pod binolupami a mikroskopy, dozvíte se, jak dlouho se v půdě rozkládají odpadky, jak správně kompostovat bioodpad a mnoho dalšího.

,,Naše půda nevzkvétá. Kvůli tomu jak nešetrně ji využíváme, ztratila velké množství organické hmoty a biologické rozmanitosti, a tedy už neplní správně všechny své funkce," říká půdní bioložka Veronika Jílková z Biologického centra AV ČR, která je organizátorkou úterního programu v Českých Budějovicích. V mobilní laboratoři chtějí vědci lidem ukázat, jak by zdravá půda měla vypadat a co je třeba udělat pro to, abychom ji pomohli dostat se zpět do kondice.

Návštěvníci uvidí, jak se zkoumá půda pod mikroskopem, jak vypadá půdní agregát, jací živočichové žijí v půdě a v čem jsou prospěšní, nebo jak správně třídit bioodpad, abychom mohli třeba i s pomocí žížal vyrobit pro půdu blahodárný kompost. Připraveno je několik půdních kvízů a také dílnička pro děti, které si budou moct namíchat správný substrát a zasadit semínka rostlin.

Program se uskuteční v úterý 18. srpna od 10 do 18 hodin na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích nedaleko dřevěné lávky pro pěší.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí