zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika zjišťuje znečištění pražských vod jedy z elektroodpadu a hasicích pěn

04.08.2020
Voda
Zdraví
Arnika zjišťuje znečištění pražských vod jedy z elektroodpadu a hasicích pěn

Zástupci spolku v těchto dnech odebírají vzorky vody a říčních sedimentů, které nechají otestovat na obsah bromovaných zpomalovačů hoření[i] a perfluorovaných látek. Toxické látky často kontaminují vody a ryby a následně se dostávají do potravin. Arnika zveřejní výsledky analýz v listopadu letošního roku.

,,Zpomalovače hoření a perfluorované látky způsobují vážné zdravotní problémy. V dnešní době je stále najdeme ve spotřebním zboží, domácnostech nebo kancelářích. Jsou doslova všudypřítomné. Jediným řešením, jak se jim vyhnout, je globální zákaz používání při výrobě nebo výrazné omezení. Naším cílem je nyní prověřit, v jaké míře znečišťují životní prostředí kolem nás," říká Karolína Brabcová z Arniky.

Vzorky vody a říčních sedimentů zástupci Arniky odebrali z Kopaninského potoka, Motolského rybníka a několika míst Vltavy.

Bromované zpomalovače hoření se do životního prostředí dostávají z elektroodpadu, z provozů, kde se elektronika vyrábí a také ze stavebního materiálu a kontaminují potravní řetězec. Tyto látky poškozují imunitu, způsobují hormonální poruchy a jsou spojené se sníženou inteligencí a soustředěním u malých dětí. Kvůli toxicitě jsou dnes zakázány, přesto starší výrobky ošetřené bromovanými zpomalovači řada lidí stále využívá, částečně se k nám vrací recyklací.

Perfluorované látky (PFAS) se pro své voděodolné a nepřipékavé vlastnosti využívají v potravinových obalech, kuchyňském nádobí zejména z teflonu nebo nepromokavých tkaninách (např. Gore-Tex). Do přírody se dostávají z odpadu, omývání ošetřených výrobků nebo praní textilu. Největším zdrojem jsou však hasicí pěny, proto Arnika změří obsah látek v Kopaninském potoce v blízkosti Letiště Václava Havla, kde často probíhají pravidelná cvičení záchranných složek. PFAS jsou vysoce toxické pro zvířata, kterým mohou poškozovat játra, narušit rozmnožování nebo vývoj plodu. V přírodě se téměř nerozkládají a předpokládá se, že i na lidi budou mít toxické účinky, včetně karcinogenních.

Z asi 6000 PFAS jsou zakázány zatím jen dvě nejznámější skupiny látek známé pod názvem PFOA[ii] a PFOS[iii] a jejich příbuzné sloučeniny. Evropská unie proto během letošního roku představí akční plán regulace celé skupiny organických látek a materiálů s obsahem fluoru. Dánské úřady jsou mnohem napřed a v minulém týdnu zakázaly používání všech PFAS v papírových obalech na potraviny.

Arnika výzkum provádí v rámci projektu Voda živá financovaného hlavním městem Prahou.

Odběr vzorků v Motolském rybníce (FOTO: Martin Holzknecht / Arnika)

[i] Více o bromovaných zpomalovačích hoření: https://arnika.org/bromovane-zpomalovace-horeni-288

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí