zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Recyklace starých, ojetých a vadných pneumatik. Jak s nimi správně naložit?

24.03.2020
Doprava
Odpady
Ekologická auta
Recyklace
Zpětný odběr
Recyklace starých, ojetých a vadných pneumatik. Jak s nimi správně naložit?

70 000 tun. Tolik se v ČR prodá každoročně pneumatik. Na místech zpětného odběru přitom řidiči odevzdají jen 63,6 % z nich. Zbytek končí v komunálním odpadu a na černých skládkách. Recyklace je přitom jednoduchá a zadarmo. Ať už pláště používáte na vůz, kolo, motocykl nebo stavební a zemědělské stroje, po jejich přezutí musíte opotřebené pneu ekologicky zlikvidovat. Kde se jich ale zbavit?

Informační portály pro bezplatnou likvidaci pneumatik Projekty, které pomáhají odstranit pneumatiky z přírody
ELTMA - zpětný odběr pneumatik UklidmeCesko
KAMsNIM - portál se sběrnými místy Zmapujto
REC Group - recyklace a likvidace starých pneu Pneumatiky.cz

50 let rozmachu strojního průmyslu stačilo lidstvu na to, aby udělali z vyprodukovaného odpadu největší hrozbu naší planety. V oceánech každý rok končí přes milion tun plastů a koncentrace CO2 v ovzduší dramaticky roste.

"Zločinům" proti přírodě se dopouští i někteří řidiči. Dokazují to sjeté gumy, které často najdeme pohozené u lesních cest a v potocích, kde do okolí uvolňují toxické látky. Zlikvidovat pláště ekologicky vás v dnešní době přitom nestojí nic. Vše za vás totiž hradí prodejci dezénů!


Za odhození pneumatik v přírodě může Policie ČR uložit pokutu až 50 000 Kč. Ani to ale mnoho řidičů neodradí.

ELTMA = 2900 sběrných míst po celé ČR

O lepší recyklovatelnost pneumatik se významně zasloužila společnost Eltma. Ta v České republice provozuje více než 2900 sběrných míst. V roce 2018 se neziskovce podařilo zpětně odebrat 89 % plášťů, které na trh uvedli například výrobci Barum, Michelin či e-shop Pneumatiky.cz. Právě ti Eltmě hradí veškeré poplatky za šetrné zpracování starých gum. Řidiči tak nezaplatí ani korunu.

Sběrná místa ELTMA jsou v Česku i na Slovensku na každém rohu. V ČR jich je přes 2900.

Kam s odpadem

  • V aplikaci Kam s ním? vyhledáte místa ve vašem okolí, kde se legálně zbavíte svého odpadu. Byla spuštěna na začátku roku 2020 a provozuje ji organizace Ukliďme Česko.
  • Společenost REC Group - recyklace a likvidace starých pneu, - dává pneumatikám nový život.

Využití starých pneu? Palivo, autodíly i houpačky

A co se s odevzdanými pneumatikami stane? Průmysl má pro starou gumu spoustu využití. Poslouží jako zdroj energie i jako materiál pro nové autodíly.

1. Dětská hřiště, pelíšky pro domácí mazlíčky nebo zbroj

Kreativitě se meze nekladou. Rčení, které u využití opotřebených pneumatik platí hned několikrát. Houpačky na dětská hřiště a atrakce pro lezení jsou klasika. Co ale třeba zahradní nábytek nebo středověké brnění? Z plášťů se dá zkrátka udělat ledacos. Nomádský kmen Masajů dokonce používá materiál na výrobu sandálů.

Zbroj ze starých pneumatik

Imitace zbroje Johanky z Arku vyrobená z cykloplášťů od umělkyně Grace Duval vypadá skutečně impozantně.

2. Nové brzdy a další autodíly

Věděli jste, že i pro pneumatiky najdeme v průmyslu znovuvyužití? Granulát (mechanicky rozdrcená pryž) slouží k výrobě například brzd, tlumičů nebo protihlukových tvárnic u železničních přejezdů. Malá část granulátu je navíc použita jako základ pro nové pneumatiky.

3. Palivo pro reaktory

Jedním z novějších postupů pro využití starých pneumatik je fyzikálně-chemický proces pyrolýza. Gumy se zahřívají při minimální teplotě 500 °C bez přístupu vzduchu. Tím vznikne rozdrcený odpad, který se v reaktoru rozloží na plyn, kovy a saze. Po úpravě se plynný produkt používá jako zdroj energie pro výrobu elektřiny.

4. Pneumatiky jako alternativa uhlí

Využití starých dezénů v energetice patří mezi nezbytné způsoby, jak se zbavit jejich ohromného množství. V zemích EU se jich ročně použije až 50 % jako zdroj alternativního paliva. To je použito v cementárnách, spalovnách i teplárnách. 1 tuna gum nahradí až 1,25 tuny uhlí. I když se nejedná zrovna o ekologickou likvidaci, je to lepší způsob, než pomalý rozklad pryže na skládkách. Množství emisí CO? ze spálených plášťů navíc nepřesahuje hodnoty vyprodukované uhlím.

Pomozte nám uklidit Česko

Životní prostředí nám není lhostejné. I proto se účastníme projektu UklidmeCesko.cz. Tento dobrovolnický úklid pomáhá každoročně vyčistit přírodu nejen od pohozeného odpadu včetně pneumatik, ale i větších černých skládek.

Černé skládky můžete navíc mapovat pomocí aplikace Zmapujto.cz,. Díky vaší iniciativě uvidí vedení vaší obce v mapě označené černé skládky. Obec může nechat na svých pozemcích černé skládky odstranit nebo vyzvat vlastníka pozemků k odstranění černé skládky v kooperaci s obcí, záleží jen na domluvě obou stran.

Chci vědět víc o Pneumatiky.cz a UkliďmeČesko

S ekologickými pneumatikami šetříte peníze i přírodu

Eko pláště od prémiových výrobců jsou bezpečné na silnici a zároveň šetrné vůči okolí i peněžence. Úsporné dezény snižují spotřebu paliva a dosahují vyššího kilometrového výkonu. Při sjíždění jejich vzorku se navíc do ovzduší uvolňuje méně toxických látek.

Nejlepší ekologické pneumatiky na trhu

  • Michelin Energy Saver+ garantuje o 8000 kilometrů vyšší kilometrový nájezd než mají konkurenční dezény.
  • Continental EcoContact 6 má o 20 % vyšší kilometrový nájezd a 15 % nižší spotřebu než předchozí generace.
  • Hankook Kinergy Eco2 K435 ekologická pneumatika disponující vysokým kilomerovým nájezdem a nízkým valivým odporem. Řidiče potěší i nízkou pořizovací cenou.
  • Nokian eLine 2 jedno z nejlepších hodnocení valivého odporu na evropských štítcích. Na každých 100 km cesty s ní ušetříte až 0,6 l paliva.
  • Pirelli P7 Cinturato Blue ocení hlavně vozy vyšší třídy. I při minimální spotřebě představuje výbornou volbu pro sportovní jízdu.
  • Bridgestone Ecopia EP 150 má díky technologii Nano Pro-Tech o 15 % nižší valivý odpor, což snižuje emise CO2 o 3 %.

Naše nabídka eko pneumatik: zleva Bridgestone Ecopia EP150, Hankook Kinergy Eco 2, Pirelli P7 Cinturato Blue, Continental EcoContact 6.

Autor: Jiří Král
Zdroj: https://www.pneumatiky.cz/

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí