zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za havárii na řece Svatavě a úhyn téměř jednoho tisíce ryb dostala firma pokutu 200 tisíc korun

11.03.2020
Příroda
Voda
Havárie
Šlendryján
Za havárii na řece Svatavě a úhyn téměř jednoho tisíce ryb dostala firma pokutu 200 tisíc korun

Na základě podnětu provedli inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Ústí nad Labem v listopadu 2019 místní šetření a následně i kontrolu společnosti R-built s.r.o. Zjistili, že došlo při manipulaci se stavidlem jezu k vypuštění veškeré vody v nadjezí, k následnému uvolnění v něm naakumulovaném sedimentu do řeky Svatavy a k úhynu ryb. Za to, že firma poškodila významný krajinný prvek, nezabránila nadbytečnému úhynu živočichů a způsobila úhyn zvláště chráněných živočichů nedovoleným zásahem do jejich prostředí, jí inspektoři uložili pokutu 200 tisíc korun. Ta je od 28. ledna 2020 pravomocná.

,,Firma při plánované odstávce energetické sítě nezajistila řádnou obsluhu malé vodní elektrárny Oloví v katastrální území Hory u Oloví na Sokolovsku. Následkem toho došlo k automatickému zvednutí stavidla a k vypuštění vody se sedimentem z nadjezí elektrárny. Tato manipulace zásadně narušila ekologicko-stabilizační funkci řeky Svatavy, která je významným krajinným prvkem. Následkem náhlého vypuštění došlo k úniku sedimentu, který v říjnu 2019 zahubil celkem 959 ryb, přičemž minimálně tři z nich byly ohrožené vranky obecné," řekl Pavel Grund, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem.

Při úniku sedimentu došlo k uvolnění nerozpuštěných látek do vodního prostředí a ke snížení koncentrace kyslíku ve vodě. To zapříčinilo zalepení žaber ryb a jejich následné uhynutí. Konkrétně se jednalo o 739 pstruhů obecných, 217 lipanů podhorních, které patří mezi ohrožené druhy našich řek a minimálně tři vranky obecné, jež jsou zvláště chráněným druhem.

ČIŽP posoudila závažnost tří sbíhajících se přestupků zákona na ochranu přírody a krajiny a uložila úhrnnou pokutu za přestupek, který vyhodnotila jako nejzávažnější, tzn. za úhyn zvláště chráněných živočichů.

vyzaduji

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí