zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kladno chystá termosnímkování města, jež má ukázat ztráty energie

24.02.2020
Energie
Urbánní ekologie
Kladno chystá termosnímkování města, jež má ukázat ztráty energie

Kladno chystá v nejbližších týdnech termosnímkování města, které má ukázat ztráty energie z budov či infrastruktury. Radnice pak podle snímků rozhodne například o zateplení některých budov a dalších úpravách městských objektů, uvedla dnes v tiskové zprávě Eva Havelková z kladenského magistrátu. Město chce i za pomoci termosnímkování a následných opatření snížit emise, a to do roku 2030 o 40 procent.

Termín zahájení termosnímkování bude záviset na počasí. "Bude probíhat v nočních hodinách tak, že nad městem proletí letadlo, které snímky pomocí specifické technologie pořídí," uvedl kladenský primátor Dan Jiránek (ODS). Konkrétní termín uveřejní město na webu a sociálních sítích.

Kladno se od loňska stalo spolu s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) pražského ČVUT součástí mezinárodního evropského projektu SPARCS, zaměřeného na ekonomicky udržitelný rozvoj měst zejména v oblasti energetiky. Město chce zpracovat vizi do roku 2050.

Cílem projektu je postupné dosažení uhlíkové neutrality. Produkci znečištění může město kompenzovat například vlastní výrobou energie z obnovitelných nebo druhotných zdrojů, a dodávat ji do vlastní sítě.

Kladno už zahájilo přípravu dílčích koncepcí v oblasti dopravy, energetiky, sociálních služeb a dalších dokumentů, na základě kterých připraví konkrétní projekty. Bude se i více soustředit na dlouhodobé investiční plánování, aby bylo připraveno na další evropské dotační období pro roky 2021 až 2027. Kromě dotací prověří i možnosti využití úvěrů třeba i přes Evropskou investiční banku nebo mezinárodní projekty financované z fondů Evropské unie.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí