zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sezemice chtějí obnovit historické polní a luční cesty

19.01.2020
Příroda
Zemědělství
Ekologická dovolená, cestování
Sezemice chtějí obnovit historické polní a luční cesty

Sezemice na Pardubicku chtějí obnovit původní polní a luční cesty v okolí města, zatravnit je a podél nich vysázet stromy. Letos chtějí vytvořit projekt, který má přispět k ochraně krajiny a lepšímu hospodaření s vodou. ČTK to dnes řekl starosta Martin Staněk (Za Sezemice krásnější).

"Domluva se zemědělci nebude asi jednoduchá. Většinou nejsme majiteli pozemků. Loni na to nějaké dotace byly, letos se musíme poohlédnout, zda peníze na podobné projekty budou," řekl Staněk.

Cesty zanikaly postupně zemědělskou velkovýrobou. Majetkoprávní vyrovnání bude podle starosty nejspíš komplikované. Město se letos pokusí zjistit, jaké jsou možnosti získání dotace a zároveň osloví odborníka, který by našel vhodná místa pro obnovu polních a lučních cest.

"Budoucnost naší krajiny je pro nás velkým závazkem a musíme pro to udělat, co bude v našich silách," dodal Staněk. Pokud se městu podaří projekt uskutečnit, potrvá řadu let, dodal.

Podobně uvažují i jiné obce či spolky v republice. Pozemky se díky tomu stávají dostupnější, úpravy zlepšují vzhled krajiny a přispívají k ochraně půdy, vody a biodiverzity. Alej mandloní a také travnaté pásy a polní cesty vznikly z iniciativy místního okrašlovacího spolku na konci loňského roku v Mikulově na Břeclavsku. Na Vysočině Státní pozemkový úřad buduje polní cesty a vodní nádrže za více než 56 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí