zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

"Přešito" - nenošené oděvy jako nové

16.11.2019
Recyklace
 Přešito  - nenošené oděvy jako nové

Jitka Kovaříková s dcerou Hanou Fialkovou založily značku Přešito. Za počátkem nápadu na podnikání stála souhra okolností. Haně Fialkové se narodila holčička Mája, a zároveň jí v šatníku viselo vyřazené oblečení, které neměla to srdce vyhodit. Poprosila proto svoji maminku Jitku, aby z nich přešila oblečení na vnučku. První přešívací pokusy dopadly nad očekávání dobře, a tak obě začaly přemýšlet, co dál.

První látky získaly ženy průběžným tříděním vlastních šatníků. Postupně jim začala materiál dodávat i rodina a přátelé, kterým se jejich počínání zamlouvalo. ,,Postupem času přibývá i nabídek na materiál od cizích lidí, kteří se o nás dozvěděli a fandí nám. Bohužel naše skladovací prostory jsou zatím velmi omezené, proto takové nabídky přijímáme zatím jen výjimečně. Ideální stav je, pokud si u nás někdo nechá přešít vlastní vytříděné oblečení, tedy materiál přijde, maminka Jitka ho zpracuje a přešije, a pak zase pošle zpět majiteli," uvádí Hana Fialková.

Matka s dcerou soustředí svou činnost na upcyklaci, tedy znovuvyužití už nenošeného oblečení. Přešívání má pro Hanu Fialkovou nejen ekologický, ale i emoční přesah. ,,Ten citový rozměr, kdy vidíte svoji oblíbenou věc, kterou už ale z nějakého důvodu sami nenosíte, v přešité variantě na svém potomkovi, je třeba pro mě hrozně důležitý." Ona sama má celkově pozitivní vztah k ekologii a snaží se ho zapojovat do svého každodenního života. Doma třídí odpad, snaží se neplýtvat a chodit pěšky, jak nejčastěji to jde.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
28
1. 2020
28.1.2020 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
INISOFT s.r.o.
29
1. 2020
29.1.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occiedental Five
INISOFT s.r.o.
30
1. 2020
30.1.2020 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
INISOFT s.r.o.
6
2. 2020
6.2.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occidental
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí