zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vítkova CPI prodala zelené dluhopisy za 20 miliard korun

01.11.2019
Obecné
Vítkova CPI prodala zelené dluhopisy za 20 miliard korun

Realitní skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka prodala takzvané zelené dluhopisy za téměř 20 miliard korun. Jejich splatnost je 7,5 roku, roční úrok 1,6 procenta. Jde o první firmu ze střední a východní Evropy, která tento druh dluhopisů prodala, napsal dnes server E15.cz. Zelené dluhopisy se využívají k financování ekologických projektů. Proti standardním obligacím mají nižší výnos.

CPI nabídla eurobondy globálním institucionálním investorům. Server uvedl, že CPI chce peníze využít na akvizice ekologicky šetrných komerčních prostor zejména v Polsku. "Zelené bondy jsou pro investory stále důležitější, a pokud se chceme ve stejném měřítku financovat na světových trzích i v budoucnu, jsou jejich emise takřka nutností," řekl serveru šéf CPI Martin Němeček.

Zelenými dluhopisy podle něj firma získala zhruba 50 nových investorů. Uvedl, že CPI významnou část peněz letos a v příštím roce utratí za kvalitní kancelářské prostory ve Varšavě.

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka v případě zelených dluhopisů jdou investice většinou do obnovitelných nebo čistých zdrojů energie či energeticky úsporných budov. Dají se sem zařadit také projekty na čistší dopravu nebo některé vodohospodářské a půdní projekty. "Firmy, které chtějí využít zelené dluhopisy, musejí splňovat nadstandardní regulace. Ty spočívají například ve zvýšené informační povinnosti, aby si investoři mohli ověřit, zda se jejich peníze skutečně využívají k zeleným projektům. Zelené dluhopisy zpravidla mívají nižší výnos. Investorům však kromě zisku přináší i pocit, že dělají něco pozitivního pro naši planetu," sdělil Křeček ČTK.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí