zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha 1: Z akcí zmizí jednorázové plastové nádobí

31.10.2019
Odpady
Praha 1: Z akcí zmizí jednorázové plastové nádobí

Rada městské části Praha 1 nově požaduje po organizátorech kulturních, sportovních a jiných akcí na svém území, aby nahradili jednorázové plastové nádobí vratným a omyvatelným, nebo jednorázovým, lépe rozložitelným. Stejný krok učinil již v dubnu magistrát hlavního města. Omezení jednorázových plastů je nejúčinnějším prostředkem v boji za čistější přírodu oceány, píše se v důvodové zprávě k usnesení.

Nařízení směřuje ke všem organizátorům akcí, které se konají ve veřejném prostoru na území centrální městské části. Jednorázové plastové nádobí má být nahrazeno vratným a omyvatelným nádobím, typicky se to týká kelímků na pití, jejichž vratná varianta je dnes již běžnou záležitostí. V případě jídla připouští radnice i jednorázové nádobí, ovšem z lépe rozložitelných materiálů než je plast, tedy například z papíru či bambusu. ,,Uvědomujeme si neuvěřitelné množství odpadu, které produkují různé akce konané na území Prahy 1. Zároveň se tímto opatřením chceme dostat na úroveň ostatních evropských měst, kde je toto opatření již běžné," vysvětluje důvody k přijetí usnesení radní Prahy 1 David Skála (PRAHA 1 SOBĚ), který jej radě městské části předložil.

Takový krok nepovede jen ke snížení odpadu zbylého po různých akcích, ale je také součástí snahy současného vedení Prahy 1 celkově snížit spotřebu plastů na jejím území. ,,To je to nejmenší, co nyní můžeme udělat. Naše městská část tak aspoň svým dílem přispěje ke snížení celosvětové produkce plastů. Omezení jednorázových plastů je nejefektivnějším způsobem, jak můžeme množství tohoto odpadu snížit," komentuje krok radní Prahy 1 pro životní prostředí Petr Kučera (Zelená pro Jedničku).

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí