zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha koupí nelegální skládku, uloží na ni kal z rybníků

25.06.2019
Odpady
Šlendryján
Praha koupí nelegální skládku, uloží na ni kal z rybníků

Hlavní město koupí za téměř 22 milionů korun nelegální skládku o rozloze 100 metrů čtverečních na pomezí Radotína a Slivence. Pozemky plánuje využít pro uskladnění kalů, které vznikají při odkalování rybníků. Odkup schválili tento týden pražští zastupitelé. Skládka původně vznikla při stavbě Pražského okruhu, u kterého se nachází.

"Město má kritický nedostatek místa, kam dávat stavební odpady," uvedla zastupitelka a starostka Slivence Jana Plamínková (STAN). Dodala, že v minulosti bylo možné zakládat tzv. recyklační střediska, která se však v důsledku nedokonalé legislativy dala snadno zneužít k budování nelegálních skládek. Praxe byla podle ní taková, že se na místo navezlo velké množství zeminy či stavebního odpadu, zrecyklovala se jen část a zbylé haldy zůstaly.

Podle Plamínkové je v plánu zarovnat haldy, které nyní na pozemcích jsou, novým odpadem. Vznikne tak rovná plocha, která se zatravní. Vzhledem k tomu, že město nyní nemá kam odpad vzniklý při svých projektech dávat, tím ušetří, dodala. "V opačném případě by bylo nutné vozit kaly třeba do přístavu v Radotíně, kde se v současné době platí 400 korun za tunu," uvedla. Podle schváleného materiálu chce odbor ochrany životního prostředí magistrátu na pozemky vyvézt v následujících pěti letech 100.000 kubických metrů sedimentů.

Město postupně investuje do odbahnění rybníků, které vlastní. Podle plánu chce magistrát letos nechat opravit rybníky V Mydlinkách a Lítožnice, Milíčovský rybník a nádrž v Bohnicích. Odbahňuje se také Šeberák v Kunraticích a Cukrovarský rybník v Uhříněvsi. Loni byl vyčištěn Olšanský rybník.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
28
1. 2020
28.1.2020 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
INISOFT s.r.o.
29
1. 2020
29.1.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occiedental Five
INISOFT s.r.o.
30
1. 2020
30.1.2020 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
INISOFT s.r.o.
6
2. 2020
6.2.2020 - Seminář, školení
Praha, hotel Occidental
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí