zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Znáte složení kvalitního hnojiva?

10.04.2019
Zemědělství
Znáte složení kvalitního hnojiva?

Máme tu jaro. Období, které netrpělivě očekávají všichni zahrádkáři - tedy čas na vysazování a celkovou přípravu půdy na novou sezónu...

Právě teď je třeba začít, abyste vaší zahradě vdechli život včas před suchým létem. Tento rok má být navíc obzvláště horké. Pojďme si tedy nyní připomenout, co musí obsahovat kvalitní hnojivo. Bez něj to zkrátka nepůjde.

Základní složky hnojiv

Víte, co znamená zkratka NPK? A co je komplexní hnojivo? Pokud ne, bude pro vás článek jistě velmi zajímavý. Ze znalostí složení a látek, které rostliny potřebují, totiž samozřejmě bude benefitovat vaše zahrada a její úroda.

Ať už se jedná o hnojiva umělá nebo z kompostu, přijímají z nich rostliny základní živiny (kořenem nebo povrchem listů) - dusík, fosfor, draslík a také vápník či síru. Neznamená to ale, že v každém hnojivu najdeme stejné látky. Proto rozdělujeme:

  • Jednosložková hnojiva - jeden prvek
  • Vícesložková - dva a více prvků
  • Komplexní hnojiva - všechny prvky

Rostliny samozřejmě potřebují v průběhu roku různé látky a také jejich kombinaci. Proto jsou často komplexní hnojiva vytvořena přesně pro konkrétní rostliny.

NPK

Právě NPK hnojiva se řádí mezi komplexní. Obsahují totiž základní látky potřebné pro zdravý růst - dusík (N), fosfor (P) a draslík (K).

Dusík

Je důležitý zejména pro růst. V praxi se díky němu tvoří stonky a listy. Jaro je ideální období pro hnojení bohaté na dusík. Naopak ho ubíráme na vrcholu léta, aby rostliny již nerostly. Chceme totiž, aby se připravily na zimu.

Fosfor

Díky fosforu rostlina kvete a plodí. Jedná se totiž o základní stavební kámen buněk.

Draslík

Rostlinám dodává sílu a stabilitu. Je dobré jím hnojit před zimou, kdy rostliny musejí být silné se zpevněnými pletivy.

Pro více informací o pěstitelských potřebách a krmných směsích pro hospodářská zvířata přejděte na https://www.agrotree.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí