zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Získejte grant až 30 tisíc korun na výsadbu stromků

21.03.2019
Obec, město
Ekostyl
Příroda
Zemědělství
Získejte grant až 30 tisíc korun na výsadbu stromků

Do konce května mohou zájemci z řad obcí, škol, spolků a sdružení žádat u Nadace Partnerství o grant na podzimní výsadbu dřevin ve výši až 30 tisíc korun. Podmínkou však je, že stromy a keře vysadí dobrovolníci z řad místních obyvatel, kteří se zaváží pečovat o ně následujících 5 let. Zároveň se musí jednat o druhy stromů na našem území původní, jako jsou lípy, duby, jeřáby, javory, či staré ovocné odrůdy, které přispějí k zachování přírodní rozmanitosti. Podrobnosti, jak příspěvek získat, jsou dostupné na www.nadacepartnerstvi.cz v sekci zaměřené na granty.


Částku ve výši 10 až 30 tisíc korun lze využít ke koupi a dopravě sazenic stromů a keřů, kůlů, ochranného pletiva nebo na propagaci projektu. Samotná výsadba by ale měla probíhat na dobrovolnické bázi. ,,Letošní výzvou chceme upozornit i na vzrůstající potřebu výsadby stromů, které jsou klíčovým prvkem ke zvyšování odolnosti měst i krajiny vůči klimatickým změnám a podporují zadržování cenné vody v půdě," zdůrazňuje koordinátorka adaptačních programů Nadace Partnerství Zuzana Šeptunová.

Každoroční nadační výzva se neobejde bez pravidelného přispění společnosti přispění společnosti MAKRO a projektu Stromy místo letáků. Spolupráce obou subjektů tento rok oslaví desetileté výročí. ,,K navrácení stromů a keřů do krajiny mohou nově přispět i zákazníci společnosti E.ON. Ta přispěje nadaci 50 korun za každého zákazníka, který přejde z papírových faktur na elektronické," vyzývá Šeptunová. Na výsadby kromě výše zmíněných firem dále přispívá brněnská firma Reda, tzv. stromoběžci v rámci závodů RunCzech a individuální dárci.

Pravidelnou grantovou podporu na stromové výsadby uděluje Nadace Partnerství již od roku 2004. ,,V roce 2018 jsme prostřednictvím grantových příspěvků rozdali bezmála 3,5 milionu korun. Hned 2,4 milionu z toho směřovalo na výsadbu stromů a péči o ně. Výsadeb se vloni účastnilo 37 980 lidí a společně se jim podařilo vysadit 1886 stromů a keřů na 315 místech," vypočítává manažer grantů Radim Cenek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí