zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Karlovarském kraji přibudou dvě nová chráněná přírodní území

07.01.2018
Chráněná území
V Karlovarském kraji přibudou dvě nová chráněná přírodní území

V Karlovarském kraji přibudou dvě nová chráněná přírodní území. Titul evropsky významné lokality ponese Jezerský vrch u Podštěl nedaleko Chyše na Karlovarsku a Tisovec u Kraslic na Sokolovsku. Důvodem ochrany je výskyt cenných druhů, řekl ČTK hejtmančin náměstek Martin Hurajčík

"Máme povinnost zanést evropské předpisy do našeho práva a zajistit ochranu území, která je součástí soustavy Natura 2000. Obecně se v těchto územích vyskytují ty druhy, které jsou nejvíc ohrožené a je potřeba je nejvíce chránit - rostliny, živočichové," uvedl Hurajčík.

Důvodem pro ochranu Tisovce je výskyt podhorských a horských vřesovišť, kde současně neroste jalovec obecný. Zajímavostí na Jezerském vrchu jsou takzvané polopřirozené suché trávníky a křoviny na vápnitých podložích, kromě toho se tam vyskytuje i větší množství dalších vzácných druhů rostlin.

V Karlovarském kraji už tak bude více než 20 evropsky významných lokalit. Kromě jiných je to například Mechové údolí u Dolního Žandova na Chebsku, vrch Vladař u Žlutic na Karlovarsku nebo pískovna Erika na Sokolovsku.

Některým stupněm ochrany jsou ale v Karlovarském kraji chráněna i mnohá další území. Asi 610 kilometrů čtverečných z kraje zabírá Chráněná krajinná oblast Slavkovský les, jehož součástí jsou dvě národní přírodní rezervace, tři národní přírodní památky, deset přírodních rezervací a 12 přírodních památek. Další chráněná území jsou například v Krušných a Doupovských horách a jejich podhůří.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí