zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

CENY ŠAMPIONŮM I SKOKANŮM ROKU předány na konferenci UDRŽITELNÉ MĚSTO 2017

15.12.2017
Obec, město
Zdraví
CENY ŠAMPIONŮM I SKOKANŮM ROKU předány na konferenci UDRŽITELNÉ MĚSTO 2017

Minulý týden se v Praze uskutečnila konference Národní sítě Zdravých měst ČR za účasti mnoha vzácných zahraničních i domácích hostů.

Akce se zúčastnilo více než 180 osob. Vrcholem konference bylo slavnostní ocenění nejúspěšnějších starostů, primátorů a hejtmanů Zdravých měst, obcí a regionů - těch, co prošlapávají cesty a své zkušenosti předávají dále. V pracovní části akce se diskutovalo o plánování s občany, lokální měně, mezinárodní spolupráci, řízení kvality, podpoře zdraví či zapojení podnikatelů. DÍKY ZA VAŠI PODPORU!

Včera, 7. prosince 2017 proběhla v pražském hotelu Jalta celostátní konference s názvem UDRŽITELNÉ MĚSTO 2017, kterou uspořádala Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM) - asociace, jenž čítá na 130 členů: měst, obcí a regionů. V krásném prostředí hotelu Jalta, který je současně národní kulturní památkou,
a za zábavné, ale i poučené moderace Aleše Cibulky byla na slavnostní recepci oceněna ta nejlepší Zdravá města, obce i regiony za své celoroční výsledky v postupu k udržitelnému rozvoji, kvalitě života a podpoře zdraví. Ocenění jim předávali představitelé Poslanecké sněmovny a Senátu, zástupci ministerstev
i mezinárodních institucí a organizací, zástupci univerzit a řady dalších významných institucí a organizací.

V kategorii ,,Šampion Zdravých měst" (* vysvětlení kategorií naleznete níže v textu) v roce 2017 uspěli:

- CHRUDIM, LITOMĚŘICE, KOPŘIVNICE, JIHLAVA, KŘIŽÁNKY

Ve skupině ,,Skokan roku" byli oceněni:

- PRAHA 12, PRAHA 21, OPAVA, ROŽNOV POD RADHOŠTĚM, VALAŠSKÉ KLOBOUKY

Ocenění ,,Za podporu zdraví a kvality života" obdrželi:

- Kraj VYSOČINA, LIBERECKÝ KRAJ, statutární město BRNO

Ocenění ,,dobrá praxe v kvalitním řízení městského úřadu Zdravého města" obdržel

- ZDENĚK OPÁLKA, tajemník města Břeclav

Ocenění pro osobnosti, které s Národní sítí Zdravých měst a jejími členy spolupracují po dlouhá léta a přinesly jí řadu podnětů, získali:

- Prof. BEDŘICH MOLDAN, emeritní ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, ex-ministr životního prostředí ČR a člen Rady vlády pro udržitelný rozvoj a předseda jejího Výboru pro strategie,

- Dr. ALENA ŠTEFLOVÁ, ex-ředitelka Kanceláře Světové zdravotní organizace v Praze, aktuálně ředitelka Ústavu pro zdravotní gramotnost.

VŠEM OCENĚNÝM GRATULUJEME!

Petr Hermann, předseda NSZM v průběhu večera poděkoval všem Zdravým městům, obcím a regionům za jejich spolupráci a komentoval poslání asociace takto: ,,Členové Národní sítě Zdravých měst tvoří v prostředí České republiky výjimečnou skupinu obcí a regionů. Jejich hlavním rysem je aktivní spolupráce a sdílení dobré praxe. Vzájemně se od sebe učíme a nebojíme se ptát. Tuto naši síť považuji za platformu otevřených
municipalit a jejich osobností - politiků, koordinátorů, ale i dalších pracovníků úřadů - kteří vytvářejí vysoce profesionální a přitom velice přátelský tým. Pravidelně se setkáváme a sdílíme zkušenosti".

David Koppitz, náměstek Ministerstva pro místní rozvoj zdůraznil, že řízený a udržitelný rozvoj měst a obcí je jednou z priorit ministerstva a že samosprávy vnímá jako významné partnery. Nejde přitom vždy jen o finanční podporu, ale o sdílení dobré praxe a spolupráci mezi státem a obcemi i obcemi samotnými.

Mimo slavnostního ocenění měla konference samozřejmě i svou odbornou část. Dopolední blok přinesl zajímavou panelovou diskusi významných mezinárodních partnerů a hostů: Světové zdravotní organizace (WHO), Asociace místních samospráv k udržitelnému rozvoji (ICLEI) a asociace Energy Cities. Jejich zástupci prezentovali své přístupy k naplňování globálních Cílů udržitelného rozvoje (SDGs), společně diskutovali o tom, jak se mohou starostové vyznat v řadě mezinárodních programů, témat a iniciativ, která jsou jim nabízena - jak vhodně vybrat a zejména jak v praxi naplnit pojmy ,,Udržitelné město", ,,Zdravé město", Zelené/Chytré/Resilientní/Město přátelské seniorům či další.

,,Mezinárodní program ´Zdravé město´ považuji za otevřenou platformu, která díky mezinárodnímu zastřešení a již 30leté tradici umožňuje propojení a kooperaci mnoha různých přístupů a metod k řízení kvality a obecně postupu k udržitelnému rozvoji a podpoře zdraví. Stavíme na principech místní Agendy 21, ale chceme zapojit i další metody a prvky, které města zajímají a které nesou své ovoce. Nejsou důležité ,,nálepky", ale obsah, kterým město tyto pojmy naplňuje, a jenž vede k naplňování udržitelného rozvoje a kvality života," uzavřela svou prezentaci Jitka Boušková, za síť Zdravých měst, obcí a regionů v ČR.

Konference samotná se pak zaměřila na sdílení osvědčených postupů z denní praxe obcí a měst. V úvodu konference účastníky uvítali a své aktivity představili zástupci významných institucí ČR, za všechny například Ministerstvo vnitra, Ministerstvo životního prostředí či Rada vlády pro udržitelný rozvoj. Zazněla témata související s kvalitou úřadů, udržitelným rozvojem, zapojováním veřejnosti, plánováním a řízením či s mezinárodní spoluprací. Své zkušenosti přednesli starostové, radní a další experti z Brna, Prahy, Chrudimi, Litoměřic, Jihlavy, Vsetína či z obce Křižánky i Kraje Vysočina. Jejich prezentace spolu s kompletní fotogalerií z akce budou brzy ke stažení na www.ZdravaMesta.cz/konference2017

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
3
11. 2020
3-6.11.2020 - Veletrh, výstava
Rimini
INISOFT s.r.o.
10
11. 2020
10.11.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
CHEMELEONI s.r.o.
11
11. 2020
11-12.11.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
11
11. 2020
11.11.2020 - Seminář, školení
Brno, Aps s.r.o.
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí